W projekcie Samoobrony wraca pomysł wykorzystania rezerwy rewaluacyjnej

Internet Securities
opublikowano: 01-12-2005, 15:22

W przypadku uchwalenia przez Sejm noweli ustawy o Narodowym Banku Polskim (NBP) autorstwa Samoobrony, kadencja obecnej Rady Polityki Pieniężnej wygaśnie w ciągu 30 dni, wynika z projektu noweli, do którego dotarła agencja ISB. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2006 roku.

W przypadku uchwalenia przez Sejm noweli ustawy o Narodowym Banku Polskim (NBP) autorstwa Samoobrony, kadencja obecnej Rady Polityki Pieniężnej wygaśnie w ciągu 30 dni, wynika z projektu noweli, do którego dotarła agencja ISB. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2006 roku.

Dodatkowo Samoobrona proponuje, by „system ustalania kursu walutowego w stosunku do walut obcych, określa, w drodze rozporządzenia, Rada Ministrów, po zasięgnięciu opinii Rady”.

W projekcie autorstwa Samoobrony czytamy także, że – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – do zadań NBP ma należeć m.in.: „dbałość o wartość polskiego pieniądza, poprzez wspieranie polityki gospodarczej polskiego rządu w zakresie wzrostu gospodarczego i likwidacji bezrobocia w drodze ustalania i realizowania polityki pieniężnej”.

Samoobrona proponuje także, by w posiedzeniach rady mógł uczestniczyć przedstawiciel rządu, mogący zgłaszać „wnioski do rozważenia przez Radę”, a w razie nieuzgodnienia stanowisk prezydent może zwołać radę gabinetową z udziałem prezesa NBP.

Kolejną zmianą jest to, że roczne sprawozdanie banku centralnego nie będzie sprawdzane przez biegłego rewidenta wybranego w drodze konkursu przez RPP, ale to rząd wybierze rewidenta”.

Samoobrona chce także, by po uzgodnieniu z Ministerstwem Finansów była możliwość wykorzystania rezerwy rewaluacyjnej „w wypadkach uzasadnionych szczególnym interesem gospodarki narodowej”. (ISB)

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane