W przyszłym roku pensja nie mniejsza niż 1276 zł

JKW
opublikowano: 16-07-2008, 00:00

Płaca minimalna wzrośnie o 150 zł. Na tym kończą się porozumienia, które zapadły wczoraj na Komisji Trójstronnej.

Płaca minimalna wzrośnie o 150 zł. Na tym kończą się porozumienia, które zapadły wczoraj na Komisji Trójstronnej.

Minimalna płaca w 2009 r. będzie wynosić 1276 zł. Obecnie jest o 150 zł niższa. Taka decyzja zapadła wczoraj na Komisji Trójstronnej. Rząd i związki zawodowe poszli więc na kompromis. Propozycja rządu zakładała 1204 zł, związki domagały się około 1400 zł — 45 proc. średniego zakładanego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2009 r. Ostatecznie ustalony poziom to 40 proc.

— Cieszy nas fakt, że udało się dojść do porozumienia. To dobrze rokuje na przyszłość — komentuje Jan Guz, przewodniczący OPZZ.

Organizacje pracownicze domagały się, by strony podpisały zobowiązanie, że w ciągu najbliższych lat płaca minimalna osiągnie 50 proc. przeciętnej pensji. Pomysł upadł.

— Rząd i pracodawcy zgodzili się jedynie na przyjęcie uchwały wyrażającej wolę dalszej pracy nad płacami. To nas satysfakcjonuje — mówi Jan Guz.

Strony nie doszły natomiast do porozumienia w sprawie podwyżek płac w sektorze publicznym. Rząd chciał, by w budżecie na 2009 r. znalazł się wskaźnik wynoszący 3,9-proc., związkowcy domagali się 15 proc. Pracodawcy poparli postulat rządowy.

— Różnica w stanowiskach była zbyt duża, a osiągnięcie kompromisu okazało się niemożliwe — mówi Małgorzata Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

W przypadku braku porozumienia decyzję o wysokości wskaźnika podejmuje rząd. Tym razem może jednak nie być takiej potrzeby. Związkowcy chcą, by poziom wzrostu wynagrodzeń w państwowych firmach ustalany był w zakładach pracy, a nie na Komisji Trójstronnej przy okazji omawiania założeń do budżetu, jak ma to miejsce obecnie. Problem w tym, że i OPZZ i NSZZ „Solidarność” napisały dwa różne projekty ustaw w tej sprawie.

— Jacek Rostowski, minister finansów, obiecał nam, że jeśli oba związki w ciągu tygodnia uzgodnią wspólną wersję ustawy, projekt trafi na drogę legislacyjną — twierdzi Jan Guz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu