W przyszłym tygodniu ceny detaliczne paliwa nie powinny się zmienić

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-02-2005, 19:21

Ceny detaliczne paliwa nie powinny zmienić się w nadchodzącym tygodniu, niezależnie od ewentualnych zmian tendencji cenowych na świecie - uważa Urszula Cieślak z biura Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

Ceny detaliczne paliwa nie powinny zmienić się w nadchodzącym tygodniu, niezależnie od ewentualnych zmian tendencji cenowych na świecie - uważa Urszula Cieślak z biura Reflex, monitorującego rynek paliwowy.

"Ostatnie obniżki cen paliwa w hurcie powinny zahamować notowane ostatnio wzrosty ceny benzyny. W przypadku oleju napędowego też nie ma powodów do podwyżek. Jeśli będą wahania, to w granicach jednego grosza na litrze" - powiedziała Cieślak.

Dodała, że ewentualne możliwe nieduże wzrosty cen ropy na giełdach światowych mogą skłonić krajowych hurtowników do podniesienia swoich cen, ale nie będzie to miało natychmiastowego przełożenia na handel detaliczny.

"Rynek będzie czekał na podanie przez USA poziomu zapasów. Mówi się, że jeśli będą się one odbudowywały szybciej niż normalnie, to OPEC będzie redukował wydobycie ropy" - podkreśliła Cieślak.

W mijającym tygodniu, do czwartkowego zamknięcia, ropa naftowa zdrożała o 4,8 proc., głównie z powodu obaw o redukcję wydobycia tego surowca przez OPEC o 0,5-1 mln baryłek dziennie. OPEC chce w ten sposób zapobiec nadwyżce produkcji i spadkom cen ropy w drugim kwartale.

W kończącym się tygodniu zwyżkom sprzyjały też prognozy EIA, które zakładają wzrost światowego popytu na ropę o 1,9 mln baryłek. Z kolei czynnikiem hamującym podwyżki cen był wzrost zapasów ropy naftowej o 2,1 mln baryłek, a benzyny o 4,9 mln baryłek.

W mijającym tygodniu krajowi producenci pięciokrotnie zmieniali ceny paliwa. W sumie benzyna z Lotosu zdrożała o 40 zł za tysiąc litrów, a olej napędowy i opałowy o 40 zł za tysiąc litrów. W PKN Orlen tysiąc litrów benzyny zdrożało również o 40 zł. Natomiast olej napędowy z Płocka zdrożał o 45 zł za tysiąc litrów, a opałowy o 11 zł za tysiąc litrów.Od soboty 19 lutego płocki koncern zapowiedział kolejną podwyżkę cen hurtowych olejów napędowego i opałowego. Hurtowe ceny ON wzrosną o 48 zł na tysiąc litrów, a opałowego o 34 zł na tysiąc litrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane