W przyszłym tygodniu decyzje rządu w sprawie podwyższonego OC

(Marek Druś)
opublikowano: 21-11-2006, 16:24

Rząd przełożył we wtorek na następne posiedzenie decyzje w sprawie nowelizacji prawa, które ma obciążyć sprawców wypadków drogowych kosztami leczenia ofiar wypadków.

Rząd przełożył we wtorek na następne posiedzenie decyzje w sprawie nowelizacji prawa, które ma obciążyć sprawców wypadków drogowych kosztami leczenia ofiar wypadków.

"Były pewne szczegóły, które wzbudziły wątpliwości. Chodzi w szczególności o sytuację dzieci, które spowodowałyby wypadek. Tego się nie dało załatwić w trakcie posiedzenia, ponieważ sprawa jest zbyt skomplikowana. Odłożyliśmy tę kwestię na następne posiedzenie. To w żadnym razie nie oznacza zmiany decyzji" - powiedział we wtorek premier Jarosław Kaczyński na konferencji po posiedzeniu rządu.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych zakłada, że od kwietnia 2007 r. sprawcy wypadków drogowych musieliby płacić za leczenie ofiar. W istocie oznacza to finansowanie leczenia przez firmy ubezpieczeniowe. Firmy ubezpieczeniowe będą bowiem zobowiązane do płacenia dodatkowych opłat na rzecz NFZ. Według pierwotnych planów ustawa miała wejść w życie z początkiem 2007 r.

Resort zdrowia szacuje, że w 2007 r. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) uzyska dodatkowe 480 mln zł wpływów z ryczałtu płaconego przez ubezpieczycieli. Firmy ubezpieczeniowe alarmowały, że składka OC będzie wyższa nawet o 30-33 proc. Minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział we wtorek, że składka na ubezpieczenie OC, opłacana przez kierowców, nie wzrośnie w związku z przygotowanym w jego resorcie projektem.

Resort początkowo zakładał, że równowartość 20 proc. składki na OC będzie przekazywana do NFZ. Religa wyjaśnił, że wycofał się z tego zapisu i chce, by 12 proc. składki trafiało do Funduszu na leczenie ofiar wypadków.

"Obniżyliśmy ten wskaźnik" - powiedział minister. "W związku z tym większość firm ubezpieczeniowych nie podwyższy składki OC, a jeśli - to o bardzo nieznaczny procent" - dodał.

Nowelizacja dotyczy ok. 14 mln posiadaczy polis komunikacyjnego OC. Ministerstwo Zdrowia zakładało 1,7 mld zł rocznie podwyższonych wpływów do NFZ. Natomiast ubezpieczyciele szacowali, że rzeczywiste koszty leczenia ofiar wypadków są trzy razy mniejsze.

Projekt ustawy nie rozstrzyga, co z przypadkami pieszych, którzy spowodowaliby wypadek drogowy, czy rowerzystów. Według danych Komendy Głównej Policji, w 2005 r. 14,8 proc. wypadków drogowych spowodowali piesi. W uzasadnieniu do projektu ustawy napisano, że w takich przypadkach pozostaje droga sądowa.

Z projektu ustawy dostępnego na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia znikł zapis, przeciw któremu protestował Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych - dający ubezpieczycielom prawo żądania od kierowców oświadczeń, czy zostali ukarani za prowadzenie po pijanemu. GIODO podnosił, że to ingerencja w prywatność obywateli i podwójne karanie za przestępstwo.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / W przyszłym tygodniu decyzje rządu w sprawie podwyższonego OC