W przyszłym tygodniu kolejna tura rozmów o handlu żywnością

Polska Agencja Prasowa SA
16-02-2006, 16:42

W przyszłym tygodniu - w poniedziałek lub wtorek - w Moskwie odbędzie się kolejna tura rozmów rosyjskich i polskich ekspertów weterynaryjnych oraz fitosanitarnych, które mają doprowadzić do uchylenia przez Rosję zakazu importu żywności z Polski. Poinformował o tym w czwartek PAP Lech Pintera z Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady RP w Rosji.

W przyszłym tygodniu - w poniedziałek lub wtorek - w Moskwie odbędzie się kolejna tura rozmów rosyjskich i polskich ekspertów weterynaryjnych oraz fitosanitarnych, które mają doprowadzić do uchylenia przez Rosję zakazu importu żywności z Polski. Poinformował o tym w czwartek PAP Lech Pintera z Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Ambasady RP w Rosji.

Jego zdaniem istnieją szanse na to, że eksport polskich produktów mięsnych i roślinnych do Rosji zostanie odblokowany z końcem lutego. "Zależy to od stanowiska, jakie zaprezentuje strona polska na rozmowach w przyszłym tygodniu" - podkreślił Pintera.

Przedstawiciel polskiej ambasady dodał, że w ramach przygotowań do przyszłotygodniowego spotkania ekspertów w Moskwie przebywał w tych dniach główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Wcześniej strona polska przesłała Rosji dokumenty, które mają ją przekonać do zniesienia embarga.

Rosja wprowadziła od 10 listopada 2005 roku zakaz importu mięsa z Polski, a od 14 listopada także produktów pochodzenia roślinnego. Sankcje te uzasadniła fałszowaniem przez polskich eksporterów świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych. Polska przyznała, że w handlu żywnością z Rosją wystąpiły nieprawidłowości.

W połowie grudnia w Moskwie odbyła się pierwsza tura rozmów rosyjskich i polskich ekspertów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Strona polska przedstawiła propozycje dotyczące wyeliminowania nieprawidłowości i zaostrzenia kontroli weterynaryjnej oraz fitosanitarnej, jednak zdaniem strony rosyjskiej nie gwarantowały one w pełni bezpieczeństwa żywności wysyłanej do Rosji.

Według szacunków polskiego resortu rolnictwa straty, jakie na rosyjskim embargu ponoszą polscy eksporterzy produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, wynoszą 27-28 mln dolarów miesięcznie.

Jerzy Malczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W przyszłym tygodniu kolejna tura rozmów o handlu żywnością