W przyszłym tygodniu możliwe podwyżki cen benzyny na stacjach

27-04-2007, 17:25

Po tygodniu stabilizacji cen paliw na  stacjach, w następnym tygodniu możliwe są podwyżki cen benzyny, z powodu długiego weekendu, a także w konsekwencji podwyżek w hurcie - uważają analitycy biura Reflex, które zajmuje się monitorowaniem rynku paliwowego. "W ciągu długiego weekendu, a zwłaszcza podczas powrotów z wypoczynku, możemy zaobserwować kolejne podwyżki cen benzyny (korekty średnio o około 2ľ3 gr/l). Skala ewentualnych podwyżek będzie z całą pewnością uzależniona od lokalizacji stacji, ale także od sytuacji na rynku hurtowym" - napisano w komunikacie biura Reflex.

Zdaniem analityków biura Reflex, na światowym rynku ropy wciąż utrzymuje się duża nerwowość związana przede wszystkim ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym.

"W Stanach Zjednoczonych, które są największym konsumentem benzyny na świecie, wciąż maleją jej zapasy (...). Głównym tego powodem na ten moment pozostaje nie wzrost popytu, ale wciąż ograniczone moce przerobowe w tamtejszych rafineriach i jeśli nie uda się ich zwiększyć przed sezonem wakacyjnym to ceny z pewnością będą rosły" - oceniają analitycy.

Ich zdaniem, niewykluczone jest dalsze ograniczenie podaży paliw nie tylko w USA, ale i w Europie, co jest związane z zapowiadanym na maj strajkiem w belgijskich rafineriach. Te czynniki potwierdzają możliwość wzrostów cen paliw na początku maja.

Z kolei podrożenie paliw na rynku międzynarodowym może mieć wpływ na podwyżkę cen w hurcie na rynku krajowym.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W przyszłym tygodniu możliwe podwyżki cen benzyny na stacjach