W przyszłym tygodniu rynki będą czekać na Greenspana

Reuters
18-01-2002, 15:06

LONDYN (Reuters) - Wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej Alana Greenspana w czwartek będzie w przyszłym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla rynków finansowych. Słuchając słów prezesa amerykańskiego banku centralnego inwestorzy będą próbowali ocenić, co stanie się ze stopami procentowymi w USA podczas najbliższego posiedzenia rady 29-30 stycznia. Dzień wcześniej o godz

LONDYN (Reuters) - Wystąpienie szefa Rezerwy Federalnej Alana Greenspana w czwartek będzie w przyszłym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla rynków finansowych.

Słuchając słów prezesa amerykańskiego banku centralnego inwestorzy będą próbowali ocenić, co stanie się ze stopami procentowymi w USA podczas najbliższego posiedzenia rady 29-30 stycznia.

Dzień wcześniej o godzinie 15.00 przed Komisją ds. Polityki Ekonomicznej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego wystąpi prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Wim Duisenberg.

"Wystąpienie Greenspana będzie najważniejszym wydarzeniem przyszłego tygodnia. Ostatnim razem wypowiadał się dość pesymistycznie, więc tym razem będzie pewnie podobnie" - powiedział David Page, ekonomista Investec.

Początek czwartkowego wystąpienia Greenspana na forum Senackiej Komisji Budżetu planowany jest na godzinę 16.00 czasu warszawskiego.

Inwestorzy na rynkach walutowych będą również czekać na komentarze Sekretarza Skarbu Paula O'Neilla, który przez większość przyszłego tygodnia spędzi w Japonii.

W poniedziałek amerykańskie giełdy będą zamknięte z powodu święta Martina Lutera Kinga. We wtorek inwestorów czeka publikacja indeksów wyprzedzających koniunkturę, a w piątek dane o sprzedaży domów. Oprócz tego nie przewiduje się ważniejszych informacji makroekonomicznych.

DANE ZE STREFY EURO

We wtorek o 12.00 podana zostanie ostateczna wartość grudniowej inflacji w strefie euro. Analitycy spodziewają się, że po raz pierwszy od maja 2000 roku wyniesie ona 2,0 procent.

W piątek dane o inflacji w styczniu zaczną publikować włoskie miasta.

"Dane te mogą być szczególnie ważne, ponieważ nadal nie wiadomo jaki wpływ na inflację miało wprowadzenie monet i banknotów" - powiedziała Kelly Tonkin, ekonomista Lehman Brothers.

We wtorek podane zostaną listopadowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro, ale zdaniem analityków nie powinny mieć one większego wpływu na sytuację na rynku.

W ciągu tygodnia można też spodziewać się danych o cenach produkcji sprzedane przemysłu (PPI) w Niemczech.

W poniedziałek wieczorem w Brukseli zbierają się ministrowie finansów z krajów strefy euro. Wśród tematów spotkania znaleźć może się kwestia deficytu budżetowego Niemiec, który w ubiegłym roku zbliżył się do najwyższego dopuszczalnego w strefie euro pułapu trzech procent PKB.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W przyszłym tygodniu rynki będą czekać na Greenspana