W rafinerii Możejki zakończono remont visbreakingu - zwiększy się produkcja paliw

27-03-2007, 20:02

W litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki), należącej do grupy PKN Orlen, zakończono prace remontowe instalacji visbreakingu, dzięki czemu spółka będzie mogła zwiększyć produkcję benzyny i  oleju napędowego.

Jak poinformowało PAP we wtorkowym komunikacie biuro prasowe płockiego koncernu, remont wykonano w ramach drugiego etapu odbudowy zniszczeń po ubiegłorocznym pożarze w rafinerii Możejki.

"Po uruchomieniu instalacji visbreakingu rafineria Możejki może wyprodukować więcej lekkich i średnich produktów ropopochodnych, w szczególności oleju napędowego i benzyny" - podał PKN Orlen.

Remont instalacji trwał 5 miesięcy - w pracach uczestniczyli specjaliści rafinerii Możejki oraz około 10 spółek z Litwy i Polski.

W pożarze, do którego doszło w październiku ubiegłego roku, oprócz instalacji destylacji próżniowej, uszkodzeniu uległa również część urządzeń instalacji visbreakingu - zostały one naprawione lub wymienione, dokonano zmian również w procesie technologicznym.

Instalacja visbreakingu służy m.in. do uzysku dodatkowej ilości produktów lekkich z gudronu (pozostałości procesu destylacji próżniowej ropy naftowej). Pewna część gudronu rozszczepia się na frakcje benzynowe i dieselowe. Powstały w trakcie procesu gaz jest oddzielany i po oczyszczeniu z zawartości związków siarki wykorzystuje się go jako paliwo technologiczne w celu podgrzewania surowca w procesach rafinacji.

Pod koniec lutego tego roku rafineria Możejki uruchomiła zapasową wieżę instalacji destylacji próżniowej. Włączony i częściowo zmodernizowany kompleks, w porównaniu ze zniszczonym przez pożar, zapewnił przerób wsadu przeznaczonego do destylacji na poziomie 50 proc.

Odnowiona instalacja destylacji próżniowej pochodzi z 1982 roku. Po dziesięcioletniej eksploatacji została zatrzymana i zakonserwowana. Instalacja została włączona do ruchu w rekordowo krótkim czasie 3 miesięcy. Prace adaptacyjne wykonał ponad 500- osobowy zespół specjalistów.

Pożar w rafinerii Możejki wybuchł 12 października 2006 r. Zapaliło się zamontowane 16 lat temu urządzenie przetwarzające mazut. Straty powstałe w wyniku pożaru oszacowano na ponad 50 mln USD.

Przyczyny pożaru badały m.in. litewska komisja rządowa, komisja powołana przez samą rafinerię oraz prokuratura. Komisja rządowa, która zakończyła pracę z początkiem grudnia 2006 roku, nie podała ostatecznych przyczyn pożaru. Przedstawiła jedynie kilka możliwych wersji zdarzenia - m.in. rozhermetyzowanie się jednego z urządzeń. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W rafinerii Możejki zakończono remont visbreakingu - zwiększy się produkcja paliw