W rekordowym tempie rośnie znaczenie energii odnawialnej

  • Paweł Makosz
opublikowano: 13-05-2021, 15:55

Globalne recesje, wojny i pandemie zawsze obniżają poziom zapotrzebowania na energię. W zeszłym roku Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) stwierdziła, że załamanie światowego popytu na prąd, wywołane przez COVID-19, było największym spadkiem od zakończenia II wojny światowej.

Energia odnawialna, wiatraki
Energia odnawialna, wiatraki

W tym załamaniu było jednak coś innego, coś, co nie tylko jest bezprecedensowe. Jak pokazują najnowsze dane IEA, energia odnawialna wzrosła w ubiegłym roku i było to jedyne źródło energii, które tego dokonało.

Energia odnawialna nie tylko wzrosła, ale uczyniła to w rekordowym tempie.

– Wyjątkowo wysokie przyrosty mocy staną się normą w 2021 i 2022 roku, przy czym źródła odnawialne będą odpowiadać za 90 proc. nowej rozbudowy mocy energetycznej na świecie - poinformowało IEA.

Energia odnawialna przez lata otrzymywała większość wszystkich pieniędzy inwestowanych w wytwarzanie energii i przez pewien czas stanowiła również większość wszystkich przyrostów mocy. Ale "większość" i "90 proc" to dwie różne rzeczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane