Dlaczego nie można, jeśli można? Bo nie można i już.
W rodzinnym cieple zyski rosną
W rodzinnym cieple zyski rosną
Dlaczego nie można, jeśli można? Bo nie można i już.
Dlaczego nie można, jeśli można? Bo nie można i już.
Czy pracodawca może zaliczyć wydatki na organizację spotkań integracyjnych pracowników do kosztów uzyskania przychodu? Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze nie może.
Podatnik zapytał o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków na organizację spotkania integracyjnego pracowników.
Odpowiedź organu
Zdaniem dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze wydatków na spotkanie integracyjne nie można zaliczyć do kosztów pracowniczych (jak wynagrodzenia zasadnicze, nagrody, premie, diety oraz wydatki na podnoszenie kwalifikacji pracowników). W ocenie dyrektora wydatki te nie wpływają bezpośrednio na wielkość osiągniętego przychodu i dlatego nie mogą stanowić kosztu jego uzyskania.
- Stanowisko dyrektora zielonogórskiej izby nie zasługuje na aprobatę. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią, że do kosztów uzyskania przychodu należy zaliczyć wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Jeśli zatem poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i ma chociaż pośredni wpływ na wielkość osiąganego przychodu, to może stanowić koszt uzyskania przychodu.
Pogląd taki ugruntował się w orzecznictwie, gdzie podkreśla się, że „kosztami uzyskania przychodów są wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeśli są one racjonalnie uzasadnione, a każdy wydatek, poza wskazanymi w ustawie, wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia tego przychodu.” (wyrok NSA z 25 listopada 2004 roku, sygn. akt FSK 671/04).
W trakcie spotkań integracyjnych pracowników mogą oni dzielić się swoimi doświadczeniami zawodowymi oraz podnosić swoje kwalifikacje zawodowe i lepiej poznać charakter działalności pracodawcy. W konsekwencji spotkania załoga staje się bardziej zintegrowana i przywiązana do pracodawcy, co przekłada się również na jakość i wydajność pracy. Wszystko to sprzyja zwiększeniu przychodów pracodawcy. Wydatki te pozostają zatem w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ponoszone są w celu osiągnięcia przychodu i powinny zostać zaliczone w koszty uzyskania przychodów.
Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w piśmie Departamentu Podatków Pośrednich Ministerstwa Finansów (nr PB3/GN-8213-298/05/1680). Wynika z niego, że takie wydatki spełniają kryteria określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i nie stosuje się do nich wyłączeń określonych w treści art. 16 ust. 1. Mogą więc zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Dariusz Malinowski, KPMG
Podpis: Dariusz Malinowski