W Rosji największa inflacja od ponad czterech lat

opublikowano: 07-04-2021, 09:26

Wzrost inflacji w marcu zwiększa presję na bank centralny Rosji, aby podwyższył stopy procentowe.

Urząd statystyczny podał, że w marcu ceny detaliczne rosły w Rosji o 5,8 proc. w ujęciu rocznym. Dane są zgodne z oczekiwaniami, ale przekraczają docelowy poziom inflacji banku centralnego, wynoszący 4 proc. Ceny żywności i warzyw wzrosły o 12 proc.

- Ryzyko inflacji jest całkiem spore i nie pochodzi głównie od zewnętrznej inflacji, ale także od krajowej – powiedziała wiceszefowa banku centralnego Ksenia Judajewa.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bank Rosji podwyższył w marcu główną stopę o 25 pkt. bazowe do 4,5 proc. Ostrzegł, że presja wynikająca z ożywienia gospodarczego oraz inflacji jest silniejsza niż oczekiwał.

- Przyspieszenie inflacji wzmacnia argumenty za dalszymi podwyżkami stóp – powiedział Dmitrij Dołgin, analityk ING Banku w Moskwie. – Bank centralny rozważy podwyżkę o 25-50 pkt. bazowych, ale rynek jest gotowy na taki scenariusz - dodał.

Kontrakty FRA wskazują, że rynek oczekuje podwyżki o 97 pkt. bazowych w okresie następnych trzech miesięcy.

Bank centralny będzie decydował o poziomie stóp 23 kwietnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane