W Rosji zapowiada się przełom

SZYMON JUSZCZYK, zarządzający portfelami w RDM Wealth Management
opublikowano: 24-08-2017, 22:00

Tegoroczna słabość rosyjskich akcji jest przede wszystkim efektem sytuacji politycznej.

Już na początku nowej prezydentury, gdy wydawało się, że Donald Trump będzie chciał relatywnie szybko ocieplić relacje z Moskwą, obaj prezydenci nie porozumieli się w sprawie konfliktu w Syrii. Ostatecznie Bashar al-Assad pozostał u władzy, a Rada Bezpieczeństwa ONZ „nie zdołała” przyjąć rezolucji w sprawie użycia przez niego broni chemicznej. Kolejne tygodnie mijały, a stosunki dyplomatyczne z Moskwą, zamiast się poprawiać, stopniowo się pogarszały. Amerykanie coraz mocniej drążyli temat rzekomych kontaktów otoczenia Trumpa z Putinem i ingerencji rosyjskich „hakerów” w amerykańskie wybory. Ostatecznie udowodniono, że obecni członkowie otoczenia prezydenta, w tym Jared Kushner, kontaktowali się ze stroną rosyjską w sprawie materiałów, które miały obciążyć Hillary Clinton. Potwierdzono również ingerencję w wybory hakerów z rosyjskich służb. Ostatnim działaniem psującym relacje z Rosjanami było nałożenie kolejnych sankcji i wprowadzenie zmian w prawie, tak aby prezydent nie mógł jednoosobowo ich znieść lub zmniejszyć. Finalnie więc szansa na ich zniesienie w kilka miesięcy zamieniła się w poszerzenie. Mimo kolejnego ciosu, reakcja Kremla była bardzo umiarkowana, a biorąc pod uwagę poparcie, jakiego Rosjanie udzielili Stanom Zjednoczonym w kontekście sytuacji na Półwyspie Koreańskim, można odnieść wrażenie, że wszystko, co złe, już Rosjan spotkało. Czy w związku z tym może to być moment przełomowy? Z dużym prawdopodobieństwem tak.

Bank Centralny w Rosji od ponad dwóch lat rozluźnia politykę monetarną. W tym czasie stopy procentowe spadły z ponad 16 do 9 proc. Mimo tak ogromnego cięcia kosztu pieniądza bank zapowiada, że taka polityka będzie kontynuowana. Poprawa globalnego sentymentu i zwyżki obserwowane na rynku surowcowym (zwłaszcza ropy naftowej) przełożyły się na umocnienie lokalnej waluty i spadek dynamiki inflacji do poziomu najniższego od pięciu lat. W drugim kwartale Rosja odnotowała wzrost dynamiki PKB na poziomie 2,5 proc, co jest najlepszym wynikiem od niemal pięciu lat. Sprzedaż detaliczna rośnie od czterech miesięcy, a przemysłowy indeks PMI sugeruje mocną poprawę w warunkach funkcjonowania rosyjskich firm. Biorąc pod uwagę fazę ekspansji, w której znajduje się światowa gospodarka, a więc korzystny okres dla rynku towarowego i relatywnie atrakcyjny poziom ceny ropy naftowej, są duże szanse, że gospodarka rosyjska będzie odrabiała straty po recesji.

Naszym zdaniem, wciąż bardzo atrakcyjnie wyceniane rosyjskie akcje mają szansę na powrót do hossy. Całkiem przyzwoita sytuacja gospodarcza, mimo sankcji, oraz faza ekspansji w cyklu koniunkturalnym, powinny wspierać sytuację finansową rosyjskich spółek. Cykl obniżek stóp procentowych, zgodnie z komunikatami banku centralnego, będzie jeszcze trwał, a więc niższy koszt pieniądza powinien wspierać akcję kredytową i popyt wewnętrzny. Nie oczekujemy, że zachodni politycy zaczną niebawem naciskać na ograniczenie sankcji ekonomicznych, ale uważamy, że jest bardzo małe prawdopodobieństwo na ich dalsze rozszerzenie, zwłaszcza w sytuacji, w której Moskwa chce współpracować w sprawie Korei Północnej. Nawet niewielka poprawa sentymentu względem rosyjskiej gospodarki może znów spowodować przychylne spojrzenie inwestorów na moskiewski parkiet. Należy jednak pamiętać, że zmienność na tym rynku potrafi być bardzo wysoka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SZYMON JUSZCZYK, zarządzający portfelami w RDM Wealth Management

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W Rosji zapowiada się przełom