W Rumunii ruszyła pierwsza linia produkcyja fabryki Nokii

DI, PAP
11-02-2008, 15:00

W mieście Jucu koło Klużu w rumuńskim Siedmiogrodzie uruchomiono w poniedziałek pierwszą linię montażową nowej fabryki telefonów komórkowych fińskiego koncernu Nokia, który przenosi tam produkcję z  Niemiec ze względów płacowych.

Rumuńska inwestycja wartości około 60 mln euro wiąże się z planami Nokii, by latem bieżącego roku zamknąć jej fabrykę w niemieckim Bochum, gdzie pracuje około 2300 osób. Decyzja fińskiego koncernu wywołała w Niemczech negatywne reakcje zarówno związków zawodowych, jak i władz państwowych. Związkowcy deklarują kontynuowanie walki o utrzymanie fabryki w Bochum.

Jak powiedział dziennikarzom w Jucu wiceprezes Nokii Juha Putkiranta, w nowym zakładzie zatrudniono na razie 350 ludzi. W "pierwszej fazie" ich liczba ma wzrosnąć do 500, zaś pod koniec 2009 roku osiągnąć 3500. Nokia życzy sobie, by również jej kooperanci możliwie szybko przenieśli swą działalność do nowego parku przemysłowego w Jucu - dodał Putkiranta.

Ani on, ani dyrektor fabryki John Guerry nie byli gotowi udzielić jakichkolwiek informacji na temat spodziewanych zysków, planowanych rozmiarów produkcji i wysokości zarobków pracowników - podała niemiecka agencja dpa.

Według cytowanego przez agencję France Presse źródła związkowego, płace w fabryce w Jucu będą "od 7 do 8 razy mniejsze" niż w Bochum.

W rozmowie z rumuńską telewizją Realitatea minister pracy Paul Pacuraru przyznał, że kwestia kosztów płacowych była dla Nokii najważniejszym argumentem przy podjęciu decyzji w sprawie rumuńskiej inwestycji.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / W Rumunii ruszyła pierwsza linia produkcyja fabryki Nokii