W Sejmie 3 poselskie projekty ustaw o biopaliwach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-05-2006, 17:38
Obserwuj w MójPB:

Zasady polityki państwa wobec biopaliw, a także sposoby regulowania rynku tych surowców zawierają trzyposelskie projekty ustaw o biopaliwach. Zgłosili je posłowie z SLD, PiS i Samoobrony.

Zasady polityki państwa wobec biopaliw, a także sposoby regulowania rynku tych surowców zawierają trzyposelskie projekty ustaw o biopaliwach. Zgłosili je posłowie z SLD, PiS i Samoobrony.

    Projekty te mogą zostać skierowane do dalszych prac legislacyjnych - uznała w czwartek sejmowa komisja ustawodawcza. Komisja miała orzec, czy projekty te nie są sprzeczne z prawem, by można było pracować nad nimi w innych komisjach sejmowych.

    Chodzi o projekty: ustawy o promocji biopaliw lub innych paliw odnawialnych, zgłoszonej przez grupę posłów SLD; ustawy o biopaliwach, paliwach odnawialnych i zasadach ich promocji, zgłoszonej przez grupę posłów PiS oraz ustawy o organizacji rynku biopaliw ciekłych, zgłoszonej przez grupę posłów z Samoobrony.

    Poselskie projekty zawierają m.in. podstawowe zasady sprzedaży biopaliw. Projekt posłów PiS zakłada, że do obrotu można wprowadzać biopaliwa sprzedawane z odrębnych oznakowanych dystrybutorów.

    Posłowie proponują również reguły kontroli jakości biokomponentów w obrocie. We wszystkich trzech projektach taką kontrolę prowadzić ma Inspekcja Handlowa.

    Projekty zawierają szczegółowe harmonogramy wzrostu zużycia w transporcie biopaliw lub innych paliw odnawialnych. Np. zgodnie z projektem posłów SLD, przedsiębiorstwo wprowadzające paliwa na rynek ma do końca 2006 roku zadbać o to, by było w nich co najmniej 1,5 proc. biopaliw. Od 1 stycznia 2010 roku biopaliw ma być już co najmniej 5,75 proc.

    Projekty zawierają też propozycje regulowania działalności polegającej na wytwarzaniu bądź magazynowaniu biokomponentów. Np. projekt posłów Samoobrony przewiduje, że taka działalność gospodarcza będzie podlegała wpisowi do rejestru prowadzonego przez ministra rolnictwa. 

    Przedstawiciele rządu zwrócili uwagę, że rządowy projekt ustawy o biopaliwach jest obecnie w fazie uzgodnień międzyresortowych.  Jak poinformował we wtorek wiceminister rolnictwa Marek Zagórski, od przyszłego roku rząd chce wprowadzić obowiązek dolewania do każdego litra paliwa etanolu albo estrów rzepakowych. Każdy litrbenzyny miałby zawierać 4 do 5 proc. etanolu, a każdy litr oleju napędowego - 4 do 5 proc. estrów produkowanych np. z rzepaku.

    Jako "realny do osiągnięcia" Zagórski określił unijny wymóg, aby do 2010 roku udział biopaliw w paliwach płynnych wyniósł 5,75 proc. ich wartości energetycznej. W 2005 r. we wszystkich paliwach sprzedanych w Polsce było łącznie 0,5 do 1 proc. biokomponentów. W tym roku ich zawartość ma wzrosnąć do 1,5 proc.

    Zgodnie z poselskimi projektami, z dniem wejścia w życie nowych przepisów straci moc ustawa z października 2003 r. o biokomponentach stosowanych w paliwach ciekłych i biopaliwach ciekłych. W kwietniu 2004 r. Trybunał Konstytucyjny uznał trzy jej artykuły za niezgodne z konstytucją.

    Jeden z artykułów ustawy zobowiązywał producentów paliw do dodawania biokomponentów. Drugi z zaskarżonych przepisów dotyczył nałożenia na konsumentów obowiązku zakupu biopaliw. Trzeci artykuł pozwalał sprzedawać paliwa zawierające 5 proc. biokomponentów bez specjalnego oznakowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane