W siecirobotów

RFA
opublikowano: 18-10-2017, 22:00

E-GAZELE  BIZNESU 2017: LIDER WIELKOPOLSKI — BOTLAND (6. MIEJSCE W KRAJU)

Praca i pasja nieczęsto idą w parze. W przypadku właścicieli Botlandu taki mariaż daje zaskakująco dobre rezultaty

Szymon Mońka z Olszowy i Bartosz Derkacz z Kępna, założyciele sklepu internetowego Botland, przygodę z elektroniką zaczęli na długo, nim postawili pierwsze kroki w biznesie. Poznali się w liceum, ale pasję, którą przekuli w firmę, odkryli na studiach na Politechnice Wrocławskiej, gdzie w ramach Koła Naukowego Inżynierii Mechatronicznej zajęli się robotyką. Budowali wtedy roboty typu line follower, czyli podążające za linią. Otworzyło im to drogę do uczestnictwa w zawodach. Doskonalili swoje roboty, wyciągając lekcje z kolejnych turnie-

jów, i w końcu zaczęli odnosić spore sukcesy. Na RobotChallenge w 2012 r. Bartosz Derkacz zajął pierwsze, a Szymon Mońka drugie miejsce, a to tylko jedne z wielu turniejów, w których brali udział. Tworzenie robotów wymaga odpowiednich części, a te niełatwo dostać w sklepach. Młodzi pasjonaci zaczęli więc sami sprowadzać odpowiednie podzespoły — najpierw dla siebie, a później także dla kolegów. Szybko okazało się, że może to być dobry pomysł na biznes. I tak w 2015 r. powstał Botland, czyli sklep internetowy oferujący produkty dla pasjonatów elektroniki.

— Popyt na te towary regularnie rośnie, ponieważ wiele osób interesuje się elektroniką, a wiedza i technika są coraz bardziej dostępne, chociażby dzięki produktom Arduino czy Raspberry Pi [niedrogie platformy komputerowe do realizacji drobnych projektów elektroniczno-programistycznych — red.]. Szczególny wzrost popytu widzimy zawsze na początku roku szkolnego — mówi Anna Wieczorek z Botlandu. Spółka traktuje szkoły i uczelnie szczególnie. Właściciele dobrze pamiętają swoje studenckie czasy i trudności ze zdobyciem sprzętu, więc oferują w tym pomoc młodszym kolegom w zamian za promocję sklepu przy okazji różnych wydarzeń związanych z robotyką. Anna Wieczorek zaznacza, że Botland wyróżnia także podejście do zamówień. — Klienci zawsze chwalą jakość naszych przesyłek i obsługi. Delikatne elementy elektroniczne trzeba dobrze zapakować i myślę, że to także wyróżnia nas na tle konkurencji — podkreśla Anna Wieczorek. Poza tym firma ciągle dodaje do i tak już pokaźniej oferty nowe produkty. A w planach ma również ekspansję na rynki zagraniczne. © Ⓟ

Na początku była pasja. Szymon Mońka i Bartosz Derkacz, założyciele sklepu internetowego Botland, elektroniką pasjonują się od liceum. W czasie studiów na Politechnice Wrocławskiej, konstruowali roboty zwyciężające w licznych zawodach. Dziś Botland dostarcza części niezbędne innym pasjonatom robotyki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RFA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W siecirobotów