W sierpniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,5% r/r - analitycy

Internet Securities
20-09-2005, 16:24

Na sprzedaż detaliczną w sierpniu ujemnie wpłynęła bardzo słaba sprzedaż nowych samochodów, choć ten efekt może być zniwelowany wyższą dynamiką sprzedaży paliw, uważają ekonomiści.

Na sprzedaż detaliczną w sierpniu ujemnie wpłynęła bardzo słaba sprzedaż nowych samochodów, choć ten efekt może być zniwelowany wyższą dynamiką sprzedaży paliw, uważają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wynika, że dynamika sprzedaży detalicznej w sierpniu wyniosła średnio 6,5% przy widełkach 4,4-9,2%.

W lipcu sprzedaż detaliczna wzrosła w ujęciu rocznym o 5,0%, a w ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 0,7%.

„Realny wzrost wynagrodzeń nie trwał jeszcze wystarczająco długo, by pobudzić sprzedaż detaliczną” – powiedział Arkadiusz Krześniak, ekonomista Deutsche Banku.

Nadal niekorzystnie na dane o sprzedaży wpływa słaba sprzedaż nowych aut.

„Ciągle na sprzedaż detaliczną negatywnie wpływa sprzedaż samochodów. Po stabilizacji w czerwcu, lipiec i sierpień ponownie były gorsze, co będzie miało przełożenie na sprzedaż ogółem” – powiedział Jacek Kotłowski, ekonomista BRE Banku.

W sierpniu sprzedaż samochodów spadła w ujęciu rocznym o 12% i była prawie najniższa od 10 lat.

„Z drugiej strony in plus działała zapewne wysoka dynamika sprzedaży paliw – mieliśmy do czynienia w sierpniu z gwałtownym wzrostem tych cen, a że publikowane są dane nominalne, to możemy spodziewać się dodatniego wpływu” – powiedział także Kotłowski.

„Ale ten wpływ jest trudny do oszacowania, bowiem nie wiadomo do końca, jak się zachował popyt w tej sytuacji” – uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka Citibanku Handlowego.

„Pozytywnie na sprzedaż działać też będzie efekt bazy” – stwierdził Mateusz Szczurek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

W ubiegłym w sierpniu sprzedaż detaliczna spadła w ujęciu miesięcznym o 1,5%, natomiast w ujęciu rocznym wzrosła o 9,6%.

Ekonomista BRE Banku nie spodziewa się nadmiernego ożywienie sprzedaży detalicznej w najbliższych miesiącach.

„Nie spodziewałbym się jakiegoś większego ożywienia, ponieważ realnie dochody gospodarstw domowych nie rosną. Mamy niską inflację, ale nie na tyle, by przełożyło się to na realny wzrost dochodów” – powiedział Kotłowski.

„Nie ma także co spodziewać się przełomu na rynku samochodów przy rosnących cenach paliw i imporcie aut używanych z zagranicy. A czynnik samochodowy bardzo mocno wpływa na sprzedaż detaliczną” – dodał.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o sprzedaży detalicznej w sierpniu w czwartek, 22 września, o godzinie 10:00.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W sierpniu sprzedaż detaliczna wzrosła o 6,5% r/r - analitycy