W SKOK również tną odsetki

  • Ewa Bednarz
24-04-2013, 00:00

Kasy coraz bardziej przypominają banki, ale ich oferta depozytowa jest wciąż bardziej atrakcyjna

Pożyczki i kredyty, atrakcyjne depozyty, karty płatnicze, fundusze inwestycyjne, indywidualne konta emerytalne i ubezpieczenia — Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo- Kredytowe (SKOK) systematycznie poszerzają ofertę. Na razie same gwarantują oszczędności do równowartości 100 tys. EUR (około 415 tys. zł), ale od października będą działały na takich samych zasadach jak banki — lokaty będą chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zmiany w ustawie uchwalił Sejm, teraz projekt jest w Senacie. Kasy już od jesieni ubiegłego roku podlegają Komisji Nadzoru Finansowego.

Ograniczona konkurencja

Klientami SKOK jest 2,5 mln Polaków. W ciągu 22 lat działalności kas powstało prawie 2 tys. placówek — niewiele mniej, niż mają dziś PKO PB i Pekao razem wzięte. Poszerza się też oferta usług w sieci. Rosną więc aktywa kas i ich udział w rynku usług konsumenckich. Na depozytach SKOK zgromadzono 16,5 mld zł — 10 lat temu było to zaledwie 3 mld zł. Ci, którzy zaufali kasom, z pewnością nie żałują, bo odsetki od ich lokat mogły być nawet dwa razy wyższe niż od bankowych. Teraz SKOK również zaczęły ciąć oprocentowanie. Przed miesiącem ponad 8 proc. zysku nie dziwiło, dzisiaj tylko nieliczne kasy oferują 6-7 proc. W marcu w Kasie Wspólnota na lokacie Podwójny Zysk, która łączy depozyt trzyi sześciomiesięczny, można było zarobić odpowiednio 8,25 i 4,75 proc. Teraz jest to 7,5 i 4 proc.

W SKOK Wołomin na lokacie bezpiecznej można było zyskać 7,5 proc., teraz 7,1 proc. Nie zmienia to jednak faktu, że w każdej z kas znajdzie się oferta atrakcyjniejsza o kilka punktów procentowych od oferty bankowej. Dotyczy to zarówno depozytów, jak i kredytów. Konkurować z kasami mogą jedynie niektóre banki spółdzielcze. SKOK Wołomin wciąż ma najatrakcyjniejszą lokatę trzymiesięczną. Jej oprocentowanie w wysokości 6,6 proc. może gonić jedynie SK Bank, czyli Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa, a oferuje o 1,6 pkt proc. mniej.

Plusy i minusy

Członkowie kas ze stażem mogą też liczyć na dodatkowe punkty procentowe. Np. w Kasie Polska mogą ubiegać się o otwarcie preferencyjnej linii pożyczkowej, w której część przyznanego indywidualnie limitu jest nieoprocentowana. Można też liczyć na wyższe oprocentowanie depozytów nawet o 0,6 pkt proc. Wyższe oprocentowanie może też zależeć od liczby posiadanych udziałów.

W SKOK Chmielewskiego oprocentowanie podstawowe lokaty trzymiesięcznej wynosi 3,3 proc., dla członków ze stażem dłuższym niż 12 miesięcy — 3,5 proc. Jeszcze więcej zyskają osoby, które wykupią trzy dodatkowe udziały w dniu założenia lokaty — ich odsetki wzrosną do 4,6 proc. w skali roku.

Na podobnych zasadach zmienia się oprocentowanie innych depozytów: półrocznych, 9-miesięcznych i rocznych. Atutem SKOK jest też oprocentowanie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, na co w bankach liczyć nie można. Przez wiele lat mankamentem oferty była słabo rozwinięta sieć bankomatów. Teraz bez prowizji można wypłacać pieniądze nie tylko w sieci bankomatów SKOK24, ale również eCard i Global Cash oznaczonych logo SKOK24, a jest ich ponad 900. Słabo rozwinięta pozostaje jedynie oferta kart.

Można liczyć jedynie na płatnicze. Oferta Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych to nie tylko depozyty i kredyty. Do grupy należy pod marką SKOK Ubezpieczenia: Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK i Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SKOK. Jest też TFI SKOK zarządzające funduszami inwestycyjnymi o różnym stopniu ryzyka oraz pierwszymi w Polsce, i na razie jedynymi, funduszami etycznymi. W kasach można również oszczędzać w ramach indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Skorzystać z oferty SKOK może każdy, warunkiem jest zostanie członkiem kasy. Wymaga to wypełnienia deklaracji członkowskiej, wpłaty wpisowego, które w zależności od kasy wynosi od 1 do 80 zł, i wykupienia przynajmniej jednego udziału. W SKOK im. Franciszka Stefczyka udział kosztuje 1 zł, w SKOK Wołomin — 30 zł, a w SKOK Kasa 80 zł. Przy występowaniu z każdej kasy zarówno udziały, jak i wkład są zwracane. Każdy członek kasy powinien jednak również wpłacać miesięczną składkę zadeklarowanej wysokości — minimum 20 zł na Indywidualne Konto Spółdzielcze, oprocentowane 0,25 proc. w skali roku.

Międzynarodowe Zasady Kas Spółdzielczych zostały zatwierdzone przez Komisję Członkowską Światowej Rady Związków Kredytowych w 1984 r. Kasy działają w 100 krajach i skupiają 196 mln osób. W Europie cieszą się największą popularnością w Wielkiej Brytanii i w Irlandii, gdzie należy do nich ponad 50 proc. mieszkańców. Krajowa SKOK jest członkiem WOCCU, Światowej Rady Związków Kredytowych i Międzynarodowego Związku Spółdzielczego (ICA — International Co-operative Alliance).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W SKOK również tną odsetki