W sobotę drugie posiedzenie "okrągłego stołu" ws. Rospudy

DI, PAP
18-01-2008, 15:52

W sobotę, 19 stycznia, odbędzie się drugie posiedzenie "okrągłego stołu" w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy.

W rozmowach uczestniczą: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, przedstawiciele samorządu województwa podlaskiego i miasta Augustowa oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych zaangażowanych w ochronę Doliny Rospudy, a także zaproszeni eksperci. Obserwatorami są: minister środowiska, minister infrastruktury, posłowie Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa i Komisji Infrastruktury Sejmu RP, wojewoda podlaski oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Spotkanie ma doprowadzić do rozwiązania konfliktu wokół budowy tej obwodnicy. Podczas pierwszych obrad, które odbyły się 9 stycznia br., uczestnicy ustalili, że przeanalizowane zostaną trzy warianty budowy drogi.

Pierwszy, realizowany przez GDDKiA, przewiduje podwarianty: w postaci tunelu, mostu podwieszanego, mostu wiszącego oraz estakady dziesięcioprzęsłowej budowanej w technologii, która nie wymaga budowy tymczasowego mostu układanego na torfowisku (mostu technicznego).

Drugi - przez miejscowość Chodorki - proponowany jest przez organizacje pozarządowe. Ma podwariant zakładający wprowadzenie na obwodnicę Augustowa ruchu z kierunku Łomży, zgodnie z wariantem 4- 2 z opracowania "Strategia rozwoju I Pan-Europejskiego Korytarza Transportowego", wykonanego na zlecenie GDDKiA.

Trzeci - przez miejscowość Raczki, analizowany już przez GDDKiA - został poprawiony, by zminimalizować ilość wyburzeń. Również i w tym przypadku analizowany ma być podwariant zakładający wprowadzenie na obwodnicę Augustowa ruchu z kierunku Łomży - analogicznie jak w wariancie 2.

10 grudnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra środowiska w sprawie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Dotyczyła ona środowiskowych warunków zgody na budowę obwodnicy. Wyrok - gdy się uprawomocni - będzie oznaczać, że procedura odnośnie obwodnicy musi zacząć się od nowa.

Uchylone w kwietniu 2007 r. postanowienie ówczesnego ministra środowiska Jana Szyszki dopuszczało, by obwodnica Augustowa w Dolinie rzeki Rospudy mogła być zrealizowana w jednym z dwóch wariantów: tunelu drogowego lub estakady. Wybór wariantu, po przeanalizowaniu kosztów, miał należeć do inwestora.

W sierpniu ówczesny premier Jarosław Kaczyński wstrzymał planowane prace przy budowie obwodnicy.

W lipcu 2007 r. Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości UE z wnioskiem o wydanie pilnego zakazu prowadzenia prac budowlanych. W odpowiedzi Polska przesłała zapewnienie, że prace nie będą prowadzone aż do wydania wyroku, czy budowa jest zgodna z unijnymi przepisami.

Nie wpływa to na postępowanie w sprawie głównego wniosku KE, która w marcu pozwała Polskę do Trybunału w Luksemburgu, uznając, że budowa obwodnicy Augustowa (a także obwodnicy Wasilkowa koło Białegostoku w Puszczy Knyszyńskiej) jest złamaniem unijnego prawa.

W lipcu ub.r. Trybunał odrzucił wniosek Polski o rozpatrzenie sprawy w trybie pilnym, co oznacza, że proces może trwać nawet dwa lata.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W sobotę drugie posiedzenie "okrągłego stołu" ws. Rospudy