W sobotę kolejna próba odwołania zawieszonych szefów Polskiego Radia

PAP
opublikowano: 07-01-2009, 14:34

Rada nadzorcza Polskiego Radia po raz kolejny spróbuje w sobotę odwołać zawieszonych: prezesa spółki Krzysztofa Czabańskiego i wiceprezesa Jerzego Targalskiego.

"Jest przewidziany taki punkt w porządku najbliższego posiedzenia. Wprowadziłem go z przeświadczeniem, że najbliższa próba będzie skuteczna. Liczę na rozsądek członków rady" - powiedział w środę PAP szef rady nadzorczej Polskiego Radia Adam Hromiak.

Jeśli rada nadzorcza znajdzie większość do odwołania Czabańskiego i Targalskiego, jednocześnie rozpisany zostanie konkurs na dwóch nowych członków zarządu.

Czabański i Targalski w połowie listopada zostali przez radę nadzorczą (głosami członków rekomendowanych przez LPR i Samoobronę) zawieszeni na trzy miesiące w pełnieniu obowiązków. Oficjalnym powodem było nieudzielenie obu członkom zarządu absolutorium ministra skarbu. Szef rady nadzorczej mówił natomiast, że zawieszenie nastąpiło "za całokształt" i ma służyć "oczyszczeniu atmosfery wokół Polskiego Radia", w którym wiele było "spraw sądowych, pomówień i skarg od pracowników".

Przeciwnicy zawieszenia obu prezesów zarzucali tymczasem, że to decyzja wyłącznie polityczna, ponieważ "jakość programu Polskiego Radia oceniana jest bardzo wysoko" - argumentował m.in. jeden z członków rady rekomendowany przez PiS Jacek Kiczek. Sami zawieszeni podkreślają, że ich zawieszenie to element "likwidacji radia od środka".

Zawieszenie Czabańskiego i Targalskiego rozpoczęło karuzelę zmian w mediach publicznych. Kilka dni potem rada nadzorcza TVP (na wniosek Janusza Niedzieli - z rekomendacji PiS) na trzy miesiące zawiesiła członka zarządu telewizji Piotra Farfała, który wszedł do jej władz z rekomendacji LPR.

Miesiąc później sytuacja się odwróciła - członkowie rady nadzorczej TVP rekomendowani przez LPR i Samoobronę doprowadzili do odwieszenia Farfała, a jednocześnie zawiesili całą resztę zarządu kojarzoną z PiS - prezesa Andrzeja Urbańskiego oraz wiceprezesów Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. Do zarządu oddelegowano też członka rady nadzorczej (z rekomendacji Samoobrony) Tomasza Rudominę.

Próbę odwołania Czabańskiego i Targalskiego radiowa rada nadzorcza podjęła już w połowie grudnia. Wówczas jednak uniemożliwił to brak kworum. Spośród dziewięciu członków RN na posiedzenie przybyło tylko sześciu, co uniemożliwiło głosowanie w sprawach kadrowych.

W skład rady nadzorczej Polskiego Radia wchodzą: przewodniczący Adam Hromiak, wiceprzewodniczący (obecnie oddelegowany do pracy w zarządzie) Bogusław Kiernicki, Renata Kubińska-Sieradzka, Mirosława Bielecka, Jacek Kiczek, Beata Kropiewnicka, Mariusz Siembiga, Agnieszka Szymańczyk i Piotr Jagiełło.

Do tej pory układ sił w radzie nadzorczej nie umożliwiał odwołania Czabańskiego i Targalskiego - spośród dziewięciu członków przeciw prezesom jednoznacznie opowiadało się do tej pory pięciu, co znalazło wyraz w głosowaniu nad zawieszeniem.

Oprócz próby odwołania zarządu rada nadzorcza ma też w planie wysłuchanie audytorów, którzy są w trakcie kontroli Polskiego Radia. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane