W sobotę nowy prezes i wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego

(Marek Druś)
opublikowano: 03-11-2006, 17:33

Nie wiadomo jeszcze, kogo wybrał prezydent - zgłoszono mu po dwie kandydatury na obie funkcje.

Od poniedziałku w Trybunale Konstytucyjnym rozpocznie urzędowanie nowy prezes. W sobotę prezydent Lech Kaczyński powoła nowego prezesa i wiceprezesa TK, gdyż obecnym kończą się ich kadencje. Nie wiadomo jeszcze, kogo wybrał prezydent - zgłoszono mu po dwie kandydatury na obie funkcje.

Z Trybunału odchodzi po 9-letniej kadencji jego prezes prof. Marek Safjan oraz sędziowie: prof. Teresa Dębowska-Romanowska i prof. Marian Zdyb. 1 grudnia swoje kadencje zakończą wiceprezes TK prof. Andrzej Mączyński i sędziowie prof. Biruta Lewaszkiewicz- Petrykowska oraz Wiesław Johann.

28 czerwca Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK zgodnie z ustawą wskazało prezydentowi po dwóch kandydatów: profesorów Jerzego Stępnia i Marka Mazurkiewicza do wyboru na prezesa oraz Janusza Niemcewicza i Mariana Grzybowskiego na wiceprezesa.

Przez miesiąc trwał spór, na jakich zasadach prezydent dokona wyboru nowych władz TK, bo do Sejmu wpłynął projekt posłów PiS przewidujący, że prezydent do wyboru na funkcje w TK ma mieć trzech, a nie dwóch kandydatów.

Istotą tej zmiany było doprowadzenie do sytuacji, w której prezydent mógłby wybierać także spośród nowo powołanych sędziów TK. Dopiero lipcowe spotkanie prezydenta z prezesem TK przesądziło, że wybór odbędzie się na starych zasadach, a PiS wycofał swój projekt.

Kadencja prof. Stępnia (b. wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie AWS) skończy się w czerwcu 2008 r., zaś prof. Mazurkiewicza (b. posła SLD, przewodniczącego komisji konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego) - w grudniu 2010 r. Kadencja Niemcewicza (b. wiceministra sprawiedliwości w rządzie AWS-UW) dobiegnie końca w marcu 2010 r., a prof. Grzybowskiego (wybranego z rekomendacji PSL) - w grudniu 2010 r.

Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów, wybieranych przez Sejm na 9 lat spośród osób wyróżniających się wiedzą prawniczą. Kandydatów na stanowisko sędziego TK przedstawia co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu.

Sejm pod koniec października wybrał trzech sędziów w miejsce Safjana, Zdyba i Dębowskiej-Romanowskiej - rekomendowanego przez LPR i Samoobronę wicemarszałka Sejmu Marka Kotlinowskiego (do 5 listopada musi złożyć mandat poselski) oraz - z rekomendacji PiS - wiceprezesa Naczelnej Rady Adwokackiej mec. Wojciecha Hermelińskiego i dr Marię Gintowt-Jankowicz (dotychczasową dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej).

Do obsadzenia pozostały jeszcze trzy miejsca w Trybunale. Wiadomo już, że klub PiS chce zgłosić swego kandydata - prof. Zbigniewa Cieślaka - obecnego przewodniczącego Rady Służby Cywilnej i prorektora Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i historyka prawa z UJ prof Bogdana Szlachtę. LPR w porozumieniu z Samoobroną proponują adwokata z Poznania Jerzego Marcina Majewskiego.

Już na wybory pierwszych trzech sędziów TK w październiku Platforma Obywatelska rekomendowała prof. Irenę Lipowicz - b. posłankę Unii Wolności i ambasador w RP Wiedniu, prof. Andrzeja Rzeplińskiego z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i sędziego NSA prof. Stanisława Biernata. SLD rekomendował sędziego NSA Bogusława Moraczewskiego, ale wycofało tę kandydaturę po ujawnieniu w mediach, że w stanie wojennym Moraczewski skazywał działaczy opozycji.

Obecnie PO przedstawiła te same kandydatury, a SLD i PSL nie zgłosiły nikogo.

W grudniu 2007 r. skończy się kadencja prof. Jerzego Ciemniewskiego, a w grudniu 2010 r. - profesorów Bohdana Zdziennickiego i Mirosława Wyrzykowskiego. W maju 2011 r. dobiegnie kadencja prof. Ewy Łętowskiej, zaś w lipcu 2012 r. - prof. Adama Jamroza.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W sobotę nowy prezes i wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego