W sprawach bieżących obraduje rada nadzorcza PKN Orlen

05-11-2003, 20:04

PAP: W programie obradującej w środę rady nadzorczej PKN Orlen nie ma punktu dotyczącego ewentualnych zmian w składzie zarządu. Rada zajęła się rozpatrzeniem spraw bieżących z działalności spółki - dowiedział się dziennikarz PAP ze źródła zbliżonego do koncernu.

"W programie obrad znalazły się między innymi takie sprawy, jak: projekt fuzji spółek niemieckich PKN Orlen, średnioterminowy plan finansowy koncernu oraz raport na temat realizacji programu redukcji kosztów i zarządzania ryzykiem, wniosek o przyznanie premii dla członków zarządu za trzeci kwartał oraz informacja na temat celów i kierunków inwestycyjnych spółki" - powiedział w środę pragnący zachować anonimowość rozmówca PAP.

Dodał, że ze względu na obszerny program posiedzenie rady nadzorczej może przedłużyć się do późnego wieczora.

W ostatnich dniach prasa, powołując się na agencję Dow Jones, podała, że były rzecznik prasowy i były już pracownik PKN Orlen Krzysztof Rogala w notatce wysłanej do jednego z członków zarządu poinformował, iż prezes koncernu Zbigniew Wróbel nakazał zorganizowanie przecieku do mediów o anulowaniu przetargu na sprzedaż akcji ówczesnej Rafinerii Gdańskiej (obecnie Grupa Lotos).

W połowie maja tego roku informacja ta zaważyła na spadku notowań akcji płockiego koncernu. Według publikacji, Rogala przyznał, że złożył fałszywe wyjaśnienia w prokuraturze, która prowadzi postępowanie w sprawie przecieku. Z początkiem listopada PKN Orlen rozwiązał umowę o pracę z Rogalą, który był ostatnio doradcą prezesa Wróbla.

Sprawa notatki wywołała w prasie ponowne spekulacje na temat możliwych zmian w zarządzie PKN Orlen, w tym odwołania prezesa Wróbla.

Zgodnie ze statutem PKN Orlen do ewentualnego przegłosowania zmian personalnych w zarządzie spółki wymagana jest większość co najmniej sześciu głosów i obecność wszystkich dziewięciu członków rady nadzorczej spółki.

Podczas ostatniego posiedzenia, 2 października, rada nadzorcza PKN Orlen nie dokonała zmian w składzie zarządu, chociaż punkt dotyczący zmian we władzach spółki znalazł się w programie obrad.

Według spekulacji prasowych, wprowadzenie pod obrady punktu dotyczącego zmian kadrowych związane było m.in. z zarzutami niektórych mediów o niegospodarność oraz przekazaniem do publikacji nieprawdziwych informacji, które zaważyły na kursie akcji spółki.

W sierpniu tygodnik "Newsweek" zasugerował, że wysocy przedstawiciele PKN Orlen na spotkaniu w warszawskiej siedzibie spółki 15 maja postanowili podać mediom nieprawdziwą informację o anulowaniu przetargu na ówczesną Rafinerię Gdańską (obecnie Grupa Lotos). Chcieli w ten sposób wymusić na ministrze skarbu państwa rozstrzygnięcie pozytywne dla koncernu.

Zarząd PKN Orlen zaprzeczył tym zarzutom. W celu ich wyjaśnienia wszczęto w spółce wewnętrzne postępowanie. W sprawie przecieku postępowanie prowadzi prokuratura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W sprawach bieżących obraduje rada nadzorcza PKN Orlen