W środę minie pierwsze sto dni gabinetu Marcinkiewicza

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 04-02-2006, 09:53

Pierwsze sto dni nowego rządu jest oceniane krytycznie przez opozycję, a pozytywnie przez partie popierające gabinet Kazimierza Marcinkiewicza. Wkrótce, bo w środę upłynie100 dni od momentu jego zaprzysiężenia.

Pierwsze sto dni nowego rządu jest oceniane krytycznie przez opozycję, a pozytywnie przez partie popierające gabinet Kazimierza Marcinkiewicza. Wkrótce, bo w środę upłynie100 dni od momentu jego zaprzysiężenia.

Premier jako sukcesy swojego rządu wymienia: zmianę polityki gospodarczej i pozytywne reakcje rynków. Kazimierz Marcinkiewicz podkreśla, że rząd rozpoczął już realizację programu solidarnego państwa, z którym PiS szedł do wyborów . Chodzi o becikowe, projekty ustaw o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym czy likwidacji WSI.

Zupełnie inaczej osiągnięcia rządu ocenia opozycja. Jan Rokita powiedział, że współczuje premierowi, gdyż mimo dobrych intencji nie ma realnej większości w Sejmie. Stąd, zdaniem Rokity, wokół rządu jest więcej zabiegów propagandowych niż rzeczywistych osiągnięć.

Podobnie wypowiada się PSL. Zdaniem Jarosława Kalinowskiego, pokazano festiwal deklaracji i obietnic, a na wiele problemów nie zwrócono uwagi. Polityk mówił też o słabym wykorzystaniu unijnych pieniędzy.

Krytycznie o rządzie wypowiada się też SLD. Wojciech Olejniczak wytyka rządowi, że większość przegłosowanych ustaw zgłosili posłowie. Zdaniem szefa SLD, nadal nie wiemy czego rząd chce dokonać, ponieważ skupił się na administrowaniu, wymianie kadr i nie przedstawił wizji rządzenia.

Inaczej oceniają rząd partie, które przystąpiły do paktu stabilizacyjnego - Samoobrona i LPR. Zdaniem Wojciecha Wierzejskiego z Ligi, to najlepszy rząd od momentu wyjścia Polski z komunizmu. Poglądu posła nie zmieniają zatargi Ligi z rządem w sprawie becikowego i prywatyzacji.

Sam Kaziemierz Marcinkiewicz zapowiedział, że kiedy 8 lutego minie 100 dni, dorobek będzie jeszcze większy niż teraz. Do tej pory rządowi udało się przeforsować krajowy budżet, mieć udział w kompromisie w sprawie budżetu Unii Europejskiej i doprowadzić do uchwalenia ustawy o becikowym.

Jednocześnie gabinet przegrał inne głosowania, dotyczące między innymi becikowego w wersji LPR. Było to wskazówką, że bez trwałego zapewnienia większości w Sejmie nie będzie mógł przeprowadzać ustaw.

Od czasu powołania obecnego gabinetu nastąpiły dwie zmiany w jego składzie: odszedł minister skarbu Andrzej Mikosz i do tej pory nie wybrano jego następcy, jego obowiązki pełni premier. Zdymisjonowana została też minister finansów Teresa Lubińska, którą zastąpiła była wiceszefowa PO Zyta Gilowska.

Rząd planuje specjalną akcję promocyjną po stu dniach działania. Platforma Obywatelska zapowiada przedstawienie własnej, obszernej oceny gabinetu.

100 dni od powołania rządu Kazimierza Marcinkiewicza minie w środę, 8 lutego. Został on powołany 31 października ubiegłego roku. 10 listopada premier wygłosił w Sejmie expose i uzyskał wotum zaufania dla rządu głosami PiS, LPR, Samoobrony i PSL.

PK, IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane