W środę na giełdach USA wyróżniały się spółki technologiczne

07-01-2004, 22:02

Jedynie początek środowej sesji mógł zwiastować korektę ostatnich wzrostów na Wall Street. Potem było już dużo lepiej i indeks Nasdaq zakończył dzień na najwyższym od dwóch lat poziomie. Inwestorzy czekają na raporty kwartalne i piątkowe dane o bezrobociu.

Zwyżkę w sektorze technologicznym wywołał Intel. Największy na świecie producent procesorów zyskał 3 proc. po podwyższeniu rekomendacji przez Sanford Bernstein do „ponad rynek” z „tak jak rynek”. Zdaniem analityków, Intel skorzysta na mniejszym niż oczekiwano spadku cen półprzewodników.

Gwiazdą sesji był jednak kanadyjski Nortel Networks, który zyskał kilkanaście procent. Telekomunikacyjny Verizon Communications będzie używał sprzętu tej spółki do świadczenia usług VoIP (umożliwiają rozmowy telefoniczne poprzez rozmowy). Analitycy UBS zareagowali podwyższeniem rekomendacji dla Nortela do „kupuj”.

W odmiennych nastrojach są udziałowcy spółek JDA Software i Circuit City, które straciły po kilkanaście procent. Producent oprogramowania ostrzegł przed słabymi wynikami w ostatnim kwartale. Drugi z podmiotów, czołowa sieć sklepów z elektroniką, zanotował w grudniu sprzedaż znacznie niższą od oczekiwań.

Inwestorzy z niecierpliwością czekają na wyniki kwartalne spółek. Wśród blue chipów sezon raportów w czwartek tradycyjnie rozpocznie Alcoa (największy na świecie producent aluminium stracił w środę 1 proc.), ale dopiero przyszły tydzień na dobre rozpocznie finansową karuzelę. Według agencji Thomson Financial, średni zysk spółek z indeksu S&P500 będzie o 22 proc. wyższy niż w IV kwartale 2002 r. W tym tygodniu dla rynku najważniejsze będą jednak piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy (bezrobocie i nowe miejsca pracy w ubiegłym tygodniu). Według danych Challenger Gray & Christmas, w grudniu spadła nieznacznie liczba zwolnień w USA, a w całym 2003 r. była o 16 proc. niższa niż rok wcześniej.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W środę na giełdach USA wyróżniały się spółki technologiczne