W środę na GPW spodziewane odbicie

Internet Securities
opublikowano: 17-05-2006, 09:29
Obserwuj w MójPB:

W środę prawdopodobne jest odbicie indeksów na GPW w Warszawie w związku z poprawą nastrojów na świecie oraz wzrostem cen metali. Wtorkowa sesja stała na warszawskim parkiecie jeszcze co prawda pod znakiem spadków, jednak głębsza przecena została powstrzymana, a indeksy po dużych spadkach w I połowie sesji zniwelowały w dużej mierze wcześniejsze straty.

W środę prawdopodobne jest odbicie indeksów na GPW w Warszawie w związku z poprawą nastrojów na świecie oraz wzrostem cen metali. Wtorkowa sesja stała na warszawskim parkiecie jeszcze co prawda pod znakiem spadków, jednak głębsza przecena została powstrzymana, a indeksy po dużych spadkach w I połowie sesji zniwelowały w dużej mierze wcześniejsze straty.

Ostatecznie WIG20 stracił tylko 0,5 proc. i na koniec sesji wyniósł 3163 pkt, a WIG zamknął się praktycznie bez zmian na poziomie 43 995 pkt.

Amerykańskie giełdy zakończyły dzień niewielkimi spadkami, ale już podczas sesji w Azji zagościły wzrosty. Indeks DJIA spadł minimalnie o 0,08 proc., a S&P stracił 0,19 proc., jedynie Nasdaq zanotował większą przecenę o 0,42 proc. W USA wciąż inwestorzy obawiają się narastającej inflacji, która drenuje portfele konsumentów, i kolejnych podwyżek stóp procentowych. We wtorek opublikowano niepokojące informacje, że inflacja w cenach producentów (PPI) w USA w kwietniu wyniosła 0,9 proc. (prognoza 0,8 proc.), a wskaźnik bazowy 0,1 proc. (prognoza 0,2 proc.). Ze spółek silne wzrosty zanotował Wal-Mart po opublikowaniu wzrostu przychodów o 6 proc. w I kwartale br. Akcje Wal-Mart zyskały 64 centy do 48,07 USD.

Na rynki azjatyckie po kilku spadkowych sesjach powróciły wzrosty., m.in. koreański Kospi zyskał 0,8 proc. Wzrosty były dziełem m.in. spółek wydobywczych, akcje BHP Billiton wzrosły o 1,2 proc., a Rio Tinto o 0,9 proc. Wycenie tych spółek pomagało odbicie na rynku metali. Cena miedzi na rynku spot w środę rano wzrosła do 8600 USD/t z 8000 USD/t, co będzie na pewno bodźcem do poprawy notowań KGHM.

Wsparciem dla rynków wschodzących powinien być także spadek rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, 10-letnimi papierami handlowano we wtorek z rentownością 5,10 proc. wobec 5,16 proc. w poniedziałek. O godz. 9.10 czerwcowe indeksy na WIG20 rosły o 1 proc. (3177 pkt).

Marek WęgrzanowskiAnalitykX-Trade Brokers Dom Maklerski SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane