W środę na GPW wzrosty dzięki Europie

ISB
opublikowano: 29-08-2007, 17:23

Główne indeksy warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych zyskiwały w środę, głównie dzięki dobrym nastrojom w Europie. Analitycy ostrzegają jednak, że w średniej perspektywie najbardziej prawdopodobne są kolejne spadki.

"Notowania otworzyły się na minusie z powodu słabego zakończenia sesji giełdowej w USA, jednak z czasem dobre nastroje na europejskich parkietach przełożyły się na wzrosty w Warszawie" - powiedział analityk Millenium DM Tomasz Nowak.

Nastroje na GPW zepsuła decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych, ale tylko nieznacznie, bo nie zaskoczyła ona rynku.

"Kluczowa jest teraz oczekiwana obniżka stóp w USA" - ocenia Nowak. Według niego, rynek realizuje teraz scenariusz, według którego amerykański Fed obniży we wrześniu główną stopę funduszy federalnych. Jeśli tego nie zrobi, to można się spodziewać kolejnej fali przecen.

"Dlatego tak ważne są wszystkie dane gospodarcze, które mogą mieć wpływ na decyzję Fed. Jutro czekamy na rewizję danych PKB w USA" - powiedział Nowak.

Jego zdaniem, pod koniec miesiąca fundusze mogą walczyć o pozytywne zamknięcie bilansu i ich działania będą zmierzać do tego żeby ciągnąć warszawskie indeksy w górę. Jednak w średniej perspektywie analityk spodziewa się raczej spadków.

"Wliczając w to dzisiejszą podwyżkę stóp, więcej jest wiadomości, które negatywnie wpływają na rynek. Sama podwyżka stóp negatywnie wpłynie na wyniki firm w III kwartale" - powiedział Nowak. Analityk spodziewa się w ciągu najbliższych tygodni indeks WIG 20 będzie testować granicę 3.300 pkt.

W środę indeks WIG 20 zyskał 1,67% i zamknął się na poziomie 3.572,33 pkt. WIG po wzroście o 0,86% zakończył dzień na poziomie 59.960,66 pkt. Indeksy mWIG 40 i sWIG 80 spadały. Obroty wyniosły 1,789 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W środę na GPW wzrosty dzięki Europie