W stanie Waszyngton otwarto legalne sklepy z "trawką"

WST
08-07-2014, 19:45

Waszyngton stał drugim stanem w USA, w którym od wtorku można legalnie sprzedawać marihuanę w specjalnych sklepach. Dostęp do narkotyku będzie jednak mocno ograniczony. Urzędnicy wydali bowiem zgodę na jedynie 24 licencje z 334 złożonych wniosków, informuje Bloomberg.

FOT. BLOOMBERG
Zobacz więcej

FOT. BLOOMBERG

"Wiele ze złożonych wniosków po prostu nie spełniało wymogów" - powiedział Brian Smith, rzecznik biura odpowiedzialnego za regulację sektora. Dodał, że wiele z nich będzie jeszcze negocjowane z właścicielami sklepów.

Waszyngton, to stan w którym swoje siedziby mają tacy giganci jak Amazon, Microsoft czy Starbucks.  Dołączył do Kolorado, w którym sprzedaż marihuany w celach rekreacyjnych rozpoczęła się w styczniu.

W kolejce czekają dwa kolejne, Alaska i Oregon. W pierwszym z wymienionych głosowanie ma odbyć się w listopadzie, w drugim podobna inicjatywa jest w trakcie realizacji. Za dwa lata tego typu kampanie odnośnie legalizacji marihuany planują Arizona, Kalifornia, Massachusetts, Maine i Montana.

Sprzedaż marihuany pozostaje nielegalne w świetle prawa federalnego, zaś jej konsumpcja w stanie Waszyngton musi odbywać się jedynie w miejscu zakupu.

Przepisy wymagają, by wszystkie produkty z marihuaną były wyraźnie oznaczone jako zawierające narkotyk, muszą być łatwo identyfikowane przez konsumenta. Będą musiały być przechowywane za ladą lub za inną barierą i zabezpieczone przed dziećmi. Urzędnicy podkreślają, że żaden produkt nie zostanie dopuszczony do sprzedaży, jeśli jego etykieta będzie wyglądała atrakcyjnie dla dzieci.

Urzędnicy stanu Waszyngton zezwolili na sprzedaż do jednej uncji (28,35 g) na klienta w przypadku suszonej marihuany oraz 8 gramów w przypadku skoncentrowanej marihuany, jak haszysz.

Przychody stanu Waszyngton z rekreacyjnej sprzedaży narkotyku mają być niższe o 69 proc. od wstępnie szacowanych. Przed dwoma laty urzędnicy prognozowali łączne wpływy podatkowe z tytułu sprzedaży na nawet 1,9 mld USD w okresie od lipca 2013 do czerwca 2017 r. W czerwcu bieżącego roku oficjalna projekcja zakładała już poziom jedynie 586 mln USD w ciągu czterech lat od lipca 2015 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W stanie Waszyngton otwarto legalne sklepy z "trawką"