W stolicy powstają nowe szpitale, a stare się modernizują

AZA
opublikowano: 25-01-2010, 14:54

Dawniej szpitale budowano w ślimaczym tempie. Dziś stawia się je w dwa lata. Rezultat? Stare szpitale modernizują się, a nowe budują prywatne spółki.

Najwięcej nowych lecznic powstaje dziś w Warszawie. W połowie ubiegłego roku otwarto tutaj prywatny szpital firmy Medicover w Wilanowie i Carolina Medical Center na Mokotowie. W maju ubiegłego roku działalność rozpoczął również Szpital Mazovia. W tym roku ruszy budowa dwóch nowych prywatnych placówek. To jednak nie koniec, bo rozpoczyna się modernizacja starych szpitali. Czy już wkrótce upodobnią się do zachodnich? Są na to spore szanse.  

Ogólne i specjalistyczne  

Prywatny specjalistyczny szpital Carolina Medical Center powstał w połowie ubiegłego roku. Niedawno placówka przyjęła pierwszych pacjentów. Nowa siedziba Carolina Medical Center zajmuje sześć kondygnacji w budynku przy ulicy Pory 78 w Warszawie. Prace nad uruchomieniem kliniki trwały kilka lat. Rezultat? Znajduje się tu m.in. nowoczesne Centrum Diagnostyki Obrazowej i Funkcjonalnej. Specjalistyczny szpital ortopedyczny, jedna z najlepiej wyposażonych placówek tego typu w Polsce i Europie. Już wkrótce rozpocznie się również całodobowy dyżur ortopedyczny dla dorosłych i dzieci.

W ubiegłym roku działalność rozpoczął także Szpital Medicover w Wilanowie. Placówka ma m.in.  odziały ginekologiczny, położniczy, pediatryczny i chirurgiczny. Tymczasem Mazovia to pierwszy w Polsce prywatny szpital i przychodnia o profilu urologiczno-ginekologicznym.

Rewitalizacja i rozbudowa


W tym roku w Warszawie powstanie również prywatny szpital na Mokotowie. To inwestycja spółki Platinum Hospitals, której prezesem jest Wiesław Kaczmarek, a w radzie nadzorczej zasiada Marek Stefański.  Modernizacja i rozbudowa budynku pochłonie 115 do 120 mln zł.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w dwóch etapach. Spółka zapewnia, że budowa ruszy w kwietniu. Firma wystąpiła już o pozwolenie na budowę.

Gdy jedni budują nowe placówki, inni modernizują stare. Obecnie trwa rozbudowa istniejących szpitali m.in. przy ul. Inflanckiej, Żelaznej i Madalińskiego. W tym ostatnim, do 2011 r. ma powstać Centrum Zdrowia Rodziny z 60 miejscami. Do tego czasu zostanie oddany również nowy budynek w szpitala położniczego Św. Zofii. Dzięki temu placówce przybędzie 45 łóżek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W stolicy powstają nowe szpitale, a stare się modernizują