W strategii Koelnera nie ma niespodzianek. I dobrze

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 21-11-2006, 00:00

W strategii rozwoju producenta mocowań i narzędzi do 2009 r. nie ma wielkich niespodzianek. I dobrze, bo Koelner świetnie radzi sobie w swoim biznesie, a rynek, na którym działa, jest bardzo perspektywiczny. Zarząd chce, by za kilka lat spółka była bardzo dobra w skali co najmniej europejskiej. Dotychczasowe dokonania Koelnera i realistyczne założenia strategii pozwalają oczekiwać, że wypełni on swoje obietnice.

Spółka prognozuje, że za trzy lata jej przychody osiągną miliard złotych. Obecnie jej obroty wynoszą 350 mln zł. Firma nie szykuje jednak rewolucji. Swoje cele chce osiągnąć dzięki systematycznemu wzrostowi organicznemu, rozszerzaniu oferty i rosnącej efektywności. Rynki zamocowań i narzędzi w Polsce w najbliższych latach będą rozwijać się w tempie 10-14 proc. Na rynkach zagranicznych, na których obecna jest spółka, popyt także powinien rosnąć. Koelner szacuje średnioroczną dynamikę przychodów na 25 proc. To ostrożne szacunki, historycznie spółka rosła o 40 proc. Koelner ma też duży potencjał do zdobywania rynku.

Firma dba o koszty. Poszuka oszczędności m.in. w gospodarce magazynowej. Wystąpiła o objęcie specjalną strefą ekonomiczną jej obiektów. Ma to przynieść korzyści podatkowe — według szacunków firmy nawet 23 mln zł. Zostało to już uwzględnione w prognozach, choć należy zaznaczyć, że ostateczna decyzja w tej sprawie nie zapadła. Koelner planuje emisję akcji w związku ze strategią rozwoju. Wskaźnik P/E wynosi obecnie 48,7. Spółka jest wyceniana wysoko. Premia jest w dużym stopniu uzasadniona dynamicznym wzrostem i wiarygodnością, którą firma wyrobiła sobie przez dwa lata kariery giełdowej.

Koelner planuje również inkorporację Śrubeksu. Sukces projektu zależy od akcjonariuszy Śrubeksu i akceptacji przez obie strony parytetu wymiany akcji. Wydaje się jednak, że Śrubex mógłby tylko skorzystać na takim rozwiązaniu. Dotychczasowe dokonania tej spółki pokazują, że nie jest ona w stanie tworzyć wartości dla swoich akcjonariuszy. Koelner, ze swoim potencjałem, byłby dla Śrubeksu mocnym wsparciem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy