W strefie euro wzrosły oczekiwania inflacyjne konsumentów

opublikowano: 07-02-2023, 15:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejski Bank Centralny poinformował o wzroście w grudniu oczekiwań inflacyjnych konsumentów, co oznacza, że ostatnie podwyżki stóp i spadki cen energii nie osłabiły ich obaw, informuje Reuters.

Mediana oczekiwań inflacyjnych konsumentów w perspektywie następnych trzech lat wzrosła w grudniu do 3,0 proc. W listopadzie wynosiła 2,9 proc. Mediana oczekiwań inflacyjnych w perspektywie 12 miesięcy nie zmieniła się i wynosi 5,0 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Badanie, w którym uczestniczyło ok. 14 tys. osób dorosłych z sześciu największych państw eurolandu, pokazało także niewielką poprawę oczekiwań dotyczących wzrostu gospodarczego i wynagrodzeń, a także lekko obniżone oczekiwania dotyczące bezrobocia.

Reuters przypomina, że EBC od lipca ubiegłego roku podwyższył stopy o łącznie 300 pkt. bazowych i zasygnalizował kolejną podwyżkę w marcu o 50 pkt. bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane