W styczniu aktywa funduszy inwestycyjnych wyniosły 37,9 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-02-2005, 16:48

W styczniu wartość aktywów funduszy inwestycyjnych wzrosła o 0,5 proc., co wystarczyło do ustanowienianowego historycznego rekordu na poziomie 37,9 mld zł - wynika z piątkowej analizy spółki Analizy Online.

W styczniu wartość aktywów funduszy inwestycyjnych wzrosła o 0,5 proc., co wystarczyło do ustanowienianowego historycznego rekordu na poziomie 37,9 mld zł - wynika z piątkowej analizy spółki Analizy Online.

    W przeliczeniu na euro środki zarządzane przez fundusze inwestycyjne przekroczyły w końcu stycznia wartość 9,36 mld euro. Najlepiej poradziły sobie w styczniu fundusze zagranicznych papierów dłużnych oraz akcji zagranicznych, w przypadku których aktywa netto rosły odpowiednio o 6,9 proc. i 4,5 proc. W obu przypadkach to zasługa nieco słabszego złotego - napisali analitycy.

    O 2,8 proc. wzrosła wartość środków powierzonych funduszom polskich papierów dłużnych.

    W pozostałych czterech grupach funduszy styczeń przyniósł zmniejszenie stanu posiadania aktywów netto, przy czym w przypadku funduszy mieszanych i stabilnego wzrostu spadek był raczej symboliczny i wyniósł 0,1 proc.

    Znacznie więcej, bo po ponad 3 proc. zmniejszyły się aktywa funduszy akcyjnych (3,2 proc.) oraz funduszy rynku pieniężnego (3,5 proc). Za spadek aktywów funduszy akcyjnych odpowiedzialna jest korekta na rynku akcji - indeks WIG stracił w styczniu 2,4 proc.

    Styczniowy spadek aktywów netto w grupie funduszy rynku pieniężnego wynika ze zmiany sposobu prezentacji danych o wartości środków zarządzanych przez jeden z funduszy. Do tej pory, w comiesięcznych zestawieniach fundusz ten prezentował informację zawierającą wartość aktywów netto powiększoną o dochód należny posiadaczowi jednostek. W styczniu fundusz poinformował o stanie aktywów netto bez dodawania do nich tego dochodu, uznając go zgodnie z rzeczywistością za zobowiązanie, które powinno pomniejszyć prezentowane dane.

    Gdyby nie ta operacja, aktywa netto funduszy z grupy rynku pieniężnego odnotowałyby wzrost o 1,8 proc. Pod względem struktury aktywów, w dalszym ciągu ponad jedną piątą aktywów grupują fundusze polskich papierów dłużnych. Kolejne miejsce, z wynikami 18,4 proc. i 16,1 proc. zajmują fundusze stabilnego wzrostu oraz podmioty realizujące mieszaną politykę.     Niemal 14 proc. aktywów stanowią środki powierzone funduszom rynku pieniężnego, a około 13 proc. jest zarządzane przez fundusze akcyjne (zarówno krajowe, jak zagraniczne). Fundusze zagranicznych papierów dłużnych stanowią 11,3 proc. aktywów.

Według szacunków Analizy Online, w pierwszym miesiącu 2005 roku, fundusze inwestycyjne pozyskały 164 mln zł nowych środków.     Grupą, do której trafiło najwięcej nowych środków są fundusze polskich papierów dłużnych, które pozyskały nieco ponad 200 mln zł. Około 135 mln zł powiększyło masę aktywów zarządzanych przez fundusze inwestujące w zagraniczne papiery dłużne. Do funduszy mieszanych i stabilnego wzrostu trafiło w sumie 70 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane