W styczniu najmniejsze obroty handlowe Chin z Koreą Płn. od 2014 r.

  • PAP
opublikowano: 23-02-2018, 09:53
aktualizacja: 23-02-2018, 09:56

Obroty handlowe między Chinami a Koreą Płn. spadły w styczniu do najniższej wartości co najmniej od czerwca 2014 roku – wynika z danych ogłoszonych w piątek przez chiński urząd celny. Najpewniej świadczy to o tym, że Pekin kontynuuje presję na Pjongjang.

Łączne obroty w handlu chińsko-północnokoreańskim wyniosły w styczniu 215,97 mln USD, co oznacza spadek o 52 proc. w porównaniu ze styczniem 2017 roku i o 31 proc. w porównaniu z grudniem 2017 roku.

W ubiegłym roku Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła na Koreę Północną najcięższe w historii sankcje, chcąc zmusić komunistyczny reżim do zatrzymania programu zbrojeń nuklearnych i balistycznych. Pekin konsekwentnie deklarował, że będzie przestrzegał sankcji.

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa w ramach strategii wywierania "maksymalnej presji" planuje w piątek ogłosić największy jak dotąd pakiet sankcji wobec Korei Płn. – podała agencja Reutera, powołując się na niewymienionego z nazwiska wysokiego rangą urzędnika z Waszyngtonu.

Chiński urząd celny odnotował styczniową wartość eksportu z Chin do Korei Północnej na poziomie 168,88 mln USD oraz importu z Korei Północnej do Chin na poziomie 47,09 mln USD. W grudniu wartości te wynosiły odpowiednio 257,73 mln USD i 54,68 mln USD.

Szczegółowe dane na styczeń z podziałem na kategorie produktów zostaną opublikowane w sobotę. W grudniu Chiny nie sprowadzały z Korei Północnej węgla, rudy żelaza ani ołowiu i nie dostarczyły do tego kraju żadnych produktów naftowych z wyjątkiem niewielkiego ładunku paliwa do silników odrzutowych.

Według południowokoreańskich mediów reżim coraz dotkliwiej odczuwa międzynarodowe sankcje. Dziennik "Dzoson Ilbo" podał w tym tygodniu, że z powodu niedoboru papieru władze w Pjongjangu były zmuszone zmniejszyć nakład organu rządzącej Partii Pracy Korei "Rodong Sinmun" o dwie trzecie.

Z powodu sankcji ONZ deficyt budżetowy Korei Płn. wyniósł w 2017 roku 1,68 mld dolarów, a więc trzy razy więcej niż w roku 2016 – ocenił w środę ekspert w dziedzinie północnokoreańskiej gospodarki z Instytutu Międzynarodowej Polityki Gospodarczej w Seulu Lim Su Ho. Badacz przewiduje, że w tym roku deficyt wyniesie 1,58 mld USD.

Według prognoz Lima w tym roku wartość eksportu z Korei Północnej do Chin spadnie o 94 proc., do mniej niż 100 mln USD. W ubiegłym roku z powodu sankcji wartość tego eksportu obniżyła się już o 37 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając najniższy poziom w tej dekadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu