W styczniu w Sejmie projekt wspierania inwestycji mieszkaniowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-11-2005, 18:52

W styczniu przyszłego roku do Sejmu ma trafić projekt ustawy regulującej wspieranie tych, których nie stać z własnych środków na zakup mieszkania na wolnym rynku - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek.

W styczniu przyszłego roku do Sejmu ma trafić projekt ustawy regulującej wspieranie tych, których nie stać z własnych środków na zakup mieszkania na wolnym rynku - poinformował w piątek na konferencji prasowej w Warszawie minister transportu i budownictwa Jerzy Polaczek.

Zdaniem prezesa Polskiego Związku Firm Deweloperskich Jarosława Szanajcy, dzięki zmianie standardu mieszkań będzie można budować mieszkania nieco tańsze, dla mniej zasobnego nabywcy - a temu nabywcy pomoc w sfinansowaniu takiej inwestycji jest potrzebna.

Szanajca zastrzegł, że nie chodzi o budowanie mieszkań substandardowych, ale o to, że w Polsce obowiązują przepisy, które nie pozwalają budować nieco taniej, bo szereg warunków, które mają spełniać mieszkania, jest zbyt daleko idących, np. duże garaże czy windy.

Jak wynika z rządowego dokumentu w tej sprawie przekazanego w środę posłom z sejmowej komisji infrastruktury, program mieszkaniowy rządu zakłada, że realizowane będzie budownictwo społeczne, socjalne i przez inwestorów prywatnych.

Budownictwu realizowanemu przez inwestorów prywatnych mają sprzyjać rozwiązania przyczyniające się do obniżenia kosztów i poprawy funkcjonowania instytucji finansujących.

Wsparte specjalnym programem finansowym będzie budownictwo społeczne, skierowane do rodzin, które swoje potrzeby mieszkaniowe będą w stanie zaspokoić przy pomocy państwa.

Budownictwo to ma opierać się na kredycie hipotecznym udzielanym przez banki komercyjne. Pomoc państwa ma polegać na dopłatach do oprocentowania kredytów, co ma znacząco obniżyć koszty ich obsługi. Przewiduje się uruchomienie programu dopłat już w pierwszym półroczu 2006 roku.

Dla rodzin, które najbardziej potrzebują pomocy w tym zakresie,  przeznaczone są mieszkania socjalne, budowane przez gminy przy wsparciu finansowym państwa.

W piątek Polaczek poinformował również, że rząd podejmie działania w celu utrzymania obniżonej stawki VAT na rynku mieszkaniowym. Po 2007 roku kończy się okres przejściowy w tej sprawie. Minister liczy na to, że Polska znajdzie sojuszników w tej sprawie na forum Unii Europejskiej, bo są jeszcze inne kraje (Węgry, Rumunia), zainteresowane obniżoną stawką.

Minister zauważył, że jednym z paradoksów polskiego rynku budowlanego jest brak rąk do pracy na wielu budowach. Wykwalifikowani polscy robotnicy i rzemieślnicy wybierają pracę za granicą, poszukując lepszej płacy.

Polaczek zapowiedział, że w planach resortu na rok 2006 jest między innymi nowe prawo budowlane, a w pierwszym półroczu powstaną założenia polityki miejskiej opracowane przy udziale samorządów.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane