W Suwałkach nauka pomoże biznesowi

PAP, DI
opublikowano: 29-08-2014, 00:00

Innowacyjność: 14,5 mln zł - tyle kosztowało powstanie Centrum Transferu Technologii w Suwałkach

Przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach powstało Centrum Transferu Technologii (CTT), które będzie prowadzło badania wspierające rozwój przedsiębiorczości. CTT to obiekt o powierzchni ponad 1,4 tys. metrów kwadratowych połączony z uczelnią. Znajdują się tam cztery laboratoria wyspecjalizowane w chemii spożywczej oraz jedno w budownictwie.

— Prowadzone tam badania będą pozwalały rozwijać się firmom, które w tej części Polski nie mają tak nowoczesnych laboratoriów — mówi Jarosław Kuczyński, prorektor PWSZ w Suwałkach ds. promocji i rozwoju. Są już firmy, np. z branży mleczarskiej, zainteresowane współpracą z uczelnią. PWSZ poszukuje kolejnych spółek nastawionych na rozwój i innowacyjność. — Zapewnimy biznesowi zaplecze, by mogły powstawać tutaj nowe technologie i produkty, które firmy będą mogły wdrażać — zapowiada Ewa Krzesicka, rzeczniczka PWSZ.

Dodaje, że wiele firm trzeba będzie dopiero przekonać do współpracy z nauką. W laboratoriach CTT oprócz badań nad nowymi produktami będzie można także zbadać już istniejące produkty oraz warzywa i owoce. Projekt sfinansowano w 85 proc. z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a w 15 proc. ze środków własnych uczelni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane