W szkolnej ławie z CEO

DCZ
opublikowano: 19-02-2010, 00:00

Szkolenia mają dać menedżerom wiedzę, która pozwoli im przejść zwycięsko przez okres pokryzysowej odbudowy.

Szkolenia mają dać menedżerom wiedzę, która pozwoli im przejść zwycięsko przez okres pokryzysowej odbudowy.

Wyostrzona selekcja, do 50 uczestników, jeden lub dwa kursy w roku, opcjonalnie zajęcia z yogi czy tai czi — tak pokrótce wyglądają szkolenia wyższej kadry w największych szkołach biznesu w USA. Bio-rą w nich udział często prezesi i szefowie finansów światowych koncernów. W tym roku amerykański rynek szkoleń stawia na elastyczność i wszechstronne przywództwo. A tamtejsze firmy inwestują w kapitał ludzki.

— Wiele zrozumiało, że rozwój kadr zarządzających przyczynia się nie tylko do zwiększenia indywidualnych kompetencji pracowników, ale jest także kluczowy dla wzrostu przedsiębiorstw — mówi Richard Mosenthal z departamentu szkoleń z Tuck School of Business z Dartmouth.

Programy dla doświadczonych menedżerów sponsorują firmy, co jest częścią ich strategii rozwoju.

— Lansujemy Strategic Financial Leadership Program (SFLP), który jest efektem rozmów z wieloma dyrektorami finansowymi. Wynikało z nich, że ich zdolności przywódcze nie są tak dobrze rozwinięte jak umiejętność podejmowania decyzji dotyczących finansów. A dzisiaj jedno musi iść w parze z drugim — podkreśla Richard Mosenthal.

Finansiści są często zapraszani do prac nad światową strategią firmy, do kierowania nią i do decyzji z dziedziny komunikacji. Muszą więc wciąż rozwijać nowe umiejętności. Szkolenie ma uczynić z dyrektora finansowego partnera, który posłuży użyteczną radą prezesowi.

Najwięcej zapisów z Europy jest na Tuck Executive Program (TEP), który łączy doświadczenie z pracą nad sobą i umiejętnościami z przywództwa. To spora inwestycja dla firmy (koszt programu to 30 tys. dolarów), ale korzystają z niego także menedżerowie z Europy Centralnej i Środkowej, np. z czeskiego koncernu węglowego OKD. Szkolenia w Tuck odbyli też menedżerowie z Polski, np z Frito-Lay i PKN Orlen. Zajęcia z przywództwa proponuje także szkoła Chicago Booth, która ma kampus w Londynie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane