W szranki staje trzech oferentów

Radosław Omachel
opublikowano: 07-10-2003, 00:00

Za sześć dni mija termin składania ofert wiążących. Wśród kandydatów jest Olvit Jerzego Staraka.

W końcową fazę wchodzi drugi przetarg na Zakłady Przemysłu Tłuszczowego (ZPT) w Warszawie, trzeciego w kraju producenta margaryn i olejów. Pierwsza próba sprywatyzowania zakładu przeprowadzona zimą zakończyła się niepowodzeniem.

Według nieoficjalnych informacji, do ostatniej fazy przetargu Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) dopuściło trzech kandydatów — należące do Jerzego Staraka gdańskie ZPT Olvit, jasielską firmę Kuchcik i firmę Marvita. Właśnie zakończyło się due diligence spółki.

— Zainteresowane firmy do 13 października mają złożyć oferty wiążące — mówi Magdalena Nienałtowska z biura prasowego MSP.

Kim są kandydaci? Olvit —oprócz apetytu na warszawskie ZPT — już w czerwcu zapowiadał budowę za 100 mln zł nowej tłoczni oleju. Do tej pory większość wykorzystywanych przez gdańską firmę tłuszczów pochodziło z importu. Z zapowiedzi Romana Górnego, prezesa Olvitu, wynika, że nowa tłocznia miałaby być wykorzystana do produkcji biopaliw.

Plany wejścia w ten sektor przemysłu paliwowego snuje również Kuchcik. Jasielska firma, należąca do Mirosława Misiołka oraz małżeństwa Urszuli i Dariusza Okarmów, do tej pory zajmowała się przetwarzaniem oleju sprzedawanego pod marką Kuchcik. W gorlickiej podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Europark-Mielec inwestuje w produkcję oleju rzepakowego. Za 70 mln zł ma tam powstać zakład zajmujący się jego rafinacją i przetwarzaniem na ekologiczne paliwo.

Niewiele wiadomo natomiast o trzecim kandydacie.

ZPT Warszawa zatrudniają 770 osób. Najbardziej znane marki to mało roślinne MR oraz mar- garyny Maryna i Nova. W ubiegłym roku przychody spółki wyniosły 360,1 mln zł, a zysk netto 1,6 mln zł.

Największymi producentami produktów tłuszczowych w Polsce są Unilever i Zakłady Tłuszczowe Kruszwica.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu