Czytasz dzięki

W Tokio spadki z powodu obaw kryzysu politycznego

(Marek Druś)
opublikowano: 05-08-2005, 08:49

Giełda w Tokio zakończyła tydzień znacznymi spadkami. To skutek obaw kryzysu politycznego, który może być konsekwencją nie przyjęcia przez wyższą izbę parlamentu rządowego planu prywatyzacji poczty, jednej z najważniejszych japońskich instytucji finansowych.

Giełda w Tokio zakończyła tydzień znacznymi spadkami. To skutek obaw kryzysu politycznego, który może być konsekwencją nie przyjęcia przez wyższą izbę parlamentu rządowego planu prywatyzacji poczty, jednej z najważniejszych japońskich instytucji finansowych.

Piątkowa sesja zakończyła się 1,2 proc. spadkiem Topix. To największa zniżka indeksu od 18 kwietnia. Nikkei spadł o 1,0 proc. W całym tygodniu Topix stracił 1,3 proc., a Nikkei 1,1 proc.

Wyprzedaż japońskich akcji wiąże się z coraz większą niepewnością, co do przyjęcia rządowego planu prywatyzacji japońskiej poczty, która poza tradycyjnymi usługami jest także jedną z największych kas oszczędnościowych, sprzedaje także polisy ubezpieczeniowe. Rząd chce, aby ok. 350 bln JPY (ok. 3,14 bln USD) zgromadzone przez pocztę, lepiej służyło gospodarce. Jej prywatyzacji sprzeciwiają się jednak politycy, także z partii premiera Junichiro Koizumiego. Ten ostatni zagroził, że sprzeciw wobec planów jego rządu spowoduje konieczność przeprowadzenia nowych wyborów. Głosowanie w sprawie prywatyzacji poczty odbędzie się prawdopodobnie w poniedziałek.

W piątek taniały akcje największych japońskich spółek, m.in. NTT DoCoMo, największego operatora komórkowego. Taniały również akcje eksporterów, m.in. Toyoty. Inwestorzy obawiają się, że piątkowe dane o amerykańskim rynku pracy w lipcu mogą okazać się gorsze od oczekiwań.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane