W Tokio wzrósł jen i spadły indeksy

opublikowano: 16-02-2007, 08:43

Piątkowa sesja na rynkach Dalekiego Wschodu przyniosła niewielkie spadki indeksów z osiągniętych dzień wcześniej rekordowych poziomów.

Piątkowa sesja na rynkach Dalekiego Wschodu przyniosła niewielkie spadki indeksów z osiągniętych dzień wcześniej rekordowych poziomów.

Przyczyną spadków był najmocniejszy od maja wzrost jena w stosunku do dolara. A to oznacza, że japońskie produkty sprzedawane na rynku amerykańskim staną się mniej konkurencyjne cenowo.

Wyprzedaż akcji w Tokio dotknęła przede wszystkim eksporterów, na czele z Hondą i Toyotą. Japoński Nikkei potaniał o 0,12 proc.

Dolar kosztował w piątek 119,37 jenów. I tak jak japońska waluta przyniosła spadki w Tokio, tak wzmocniła niektórych eksporterów w Korei. Rynek liczy, że produkty koreańskie będą teraz atrakcyjniejsze cenowo od japońskiej konkurencji. Ponad 2 proc. wzrosły akcje czołowych koreańskich eksporterów - Samsung Electronics i Hyundai Motor.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane