W trakcie pandemii niemiecka gospodarka straciła 350 mld EUR

PAP
opublikowano: 24-01-2022, 12:40

Pandemia koronawirusa spowodowała ogromne straty ekonomiczne w ciągu ostatnich dwóch lat. Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW) w Kolonii szacuje szkody dla gospodarki od 2020 roku na 350 mld euro - informuje telewizja ARD.

IW wyliczył, że duża część strat wynika z mniejszej konsumpcji prywatnej - m.in. z powodu lockdownów. Ponadto zmniejszyły się inwestycje przedsiębiorstw. Nastąpił gwałtowny spadek obrotów z zagranicą.

W rezultacie realny produkt krajowy brutto (PKB) w drugim kwartale 2020 roku spadł o jedenaście procent rok do roku. Według badania, w drugim roku pandemii decydujące znaczenie miały problemy w łańcuchach dostaw: brakujące komponenty spowodowały szczególne problemy w przemyśle motoryzacyjnym.

W pierwszych trzech miesiącach tego roku może dojść do kolejnych braków w wysokości 50 mld euro, uważa instytut. Podnoszenie się gospodarki po pandemii "potrwa lata". Nawet jeśli do końca 2022 r. produkt krajowy brutto osiągnie ponownie poziom sprzed kryzysu, to i tak będzie istniała "znaczna przepaść" w wynikach gospodarczych w porównaniu z sytuacją, gdyby nie było pandemii.

"Nowy wariant koronawirusa Omikron daje jednak również powody do nadziei", wyjaśnia ekonomista IW Michael Groemling. "Jeśli w tym roku wejdziemy w fazę endemiczną, sprawy powinny znów zacząć wyglądać lepiej".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane