W trosce o jakość powietrza

Materiał partnera strony
opublikowano: 06-03-2017, 22:00

Systemy klimatyzacyjne w biurach to dzisiaj standard wyposażenia.

Systemy klimatyzacyjne w biurach to dzisiaj standard wyposażenia. Ich zadaniem bezpośrednim jest oczywiście regulacja temperatury w pomieszczeniach, a pośrednim zapewnienie odpowiednich warunków komfortu użytkowników czy technologii. Istnieje kilka powodów, dla których jest to standard.

Jeden z nich to nowoczesne, energooszczędne, tzw. szczelne budownictwo, które sprawia, że naturalna wentylacja i klimatyzacja zapewniane dawniej przez infiltrację (czyli nieszczelności w przegrodach) nie mogą już realizować tego zadania. Wśród innych czynników warto wymienić chociażby wyposażanie biur w liczne urządzenia wytwarzające ciepło, jak komputery, drukarki, tworzenie przestrzeni typu open space z dużą liczbą pracowników przebywających w jednym pomieszczeniu, certyfikowanie budynków pod kątem ochrony środowiska (np. certyfikaty BREEM lub LEED), klasyfikacja biurowców pod względem komfortu (biurowce klasy A), wprowadzanie przepisów regulujących szczegółowe wymagania dla obiektów, np. serwerowni czy archiwów.

Dobór systemu zależy od charakterystyki obiektu.

Inny system będzie optymalny dla wysokich biurowców, inny dla niskich, a jeszcze inny dla centrów handlowych czy hal magazynowych. W przypadku budynków biurowych optymalnym sposobem na dostarczanie powietrza odpowiedniej jakości jest zastosowanie osobnego układu dla doprowadzenia powietrza wentylacyjnego oraz osobnego do regulacji temperatury — i tu jedno z lepszych rozwiązań oferuje system VRF, np. dostarczany przez naszą firmę system Airstage VRF VR marki Fujitsu. Jego główne zalety to m.in. wysoka efektywność energetyczna, duże możliwości regulacji i zarządzania, współpraca z systemami BMS, możliwość zapewniania chłodzenia i grzania, odzysk ciepła z pomieszczeń, w których wydziela się go dużo, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii: powietrza zewnętrznego oraz energii słonecznej, wreszcie relatywnie niska cena.

Airstage jest bardzo elastycznym systemem, który przy odpowiedniej konfiguracji może być sukcesywnie rozbudowywany w ramach postępującej komercjalizacji budynku. Dlatego koszty jego instalacji można podzielić pomiędzy inwestora czy właściciela budynku a najemcę powierzchni. Koszty eksploatacji mogą być natomiast dzięki specjalnej aplikacji rozliczane indywidualnie na każdego z użytkowników. To dodatkowa zachęta do świadomego zarządzania kosztami chłodzenia i grzania.

PAWEŁ DESKA zastępca dyrektora ds. technicznych, Grupa Klima-Therm

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera strony

Polecane