Czytasz dzięki

W trzech oświadczeniach Cimoszewicza nie ma akcji PKN Orlen

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-08-2005, 17:12

W żadnym z trzech oświadczeń majątkowych Włodzimierza Cimoszewicza, które zostały we wtorek upublicznione, nie ma wzmianki o akcjach PKN Orlen. Rzecznik kandydata Tomasz Nałęcz uważa, że świadczy to o pomyłce Cimoszewicza. Trzy oświadczenia różnią się natomiast w kwestii posiadania akcji BMC SA (Business Managment Consulting SA).

W żadnym z trzech oświadczeń majątkowych Włodzimierza Cimoszewicza, które zostały we wtorek upublicznione, nie ma wzmianki o akcjach PKN Orlen. Rzecznik kandydata Tomasz Nałęcz uważa, że świadczy to o pomyłce Cimoszewicza. Trzy oświadczenia różnią się natomiast w kwestii posiadania akcji BMC SA (Business Managment Consulting SA).

    W oświadczeniu majątkowym, datowanym na 22 stycznia 2002 roku, Cimoszewicz napisał, że zasiadał w radzie nadzorczej firmy BMC. W tym dokumencie nie ma informacji o posiadaniu akcji tej firmy. W drugim oświadczeniu - z datą 2 kwietnia 2002 - nie ma informacji na temat zasiadania przez Cimoszewicza w jakiejkolwiek radzie nadzorczej. W tym zeznaniu Cimoszewicz napisał, że posiada akcje BMC SA o nominale 10 tys. zł.

    W trzecim dokumencie, z datą 20 kwietnia 2002, Cimoszewicz nie wspomina o posiadaniu akcji BMC SA. Jak wyjaśniał wcześniej Nałęcz, oświadczenie z końca kwietnia 2002 jest korektą, w której Cimoszewicz informuje, że zbył akcje tej firmy.

    We wszystkich trzech oświadczeniach Cimoszewicz wpisał, że posiada akcje Agory. W styczniowym zeznaniu czytamy, że Cimoszewicz ma akcje Agory o wartości kilkunastu tysięcy zł; 2 kwietnia 2002 wycenił ich wartość na kilka tysięcy, a 20 kwietnia 2002 - ponownie na kilkanaście tysięcy.

    Oświadczenia różnią się również wysokością oszczędności. W styczniu Cimoszewicz napisał, że ma ok. 60 tys. zł; 2 kwietnia - że ok. 90 tys., a 20 kwietnia - ok. 80 tys. zł i kilkaset USD.

    W żadnym z trzech dokumentów nie ma wpisanych akcji PKN Orlen. W zeznaniach majątkowych, które obejmowały rok 2001, powinien był wpisać posiadane akcje PKN Orlen. Cimoszewicz sprzedał swoje akcje PKN Orlen na początku stycznia 2002 r.

    Jak powiedział we wtorek Nałęcz, fakt, że w trzech oświadczeniach majątkowych nie ma akcji PKN Orlen, świadczy o tym, że popełnił on pomyłkę, a nie świadomie wpisywał fałszywe dane. Według Nałęcza, oświadczenia są koronnym dowodem w tej sprawie i świadczą o klęsce "komisji ds. zwalczania Cimoszewicza" - jak określił sejmową komisję śledczą ds. PKN Orlen.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    "Teza komisji śledczej, że Cimoszewicz świadomie 20 kwietnia wypełniając oświadczenie sejmowe (doroczne oświadczenie, które składają posłowie-PAP) ukrył prawdę, leży w gruzach, bo ilekroć wypełniał w 2002 roku oświadczenia, dokonywał tej samej pomyłki. Przykro, że się mylił, ale pomylić się jest rzeczą ludzką. A złożyć fałszywe zeznania jest przestępstwem" - powiedział Nałęcz.

    Jego zdaniem, także różnice dotyczące posiadania przez Cimoszewicza akcji BMC wynikają z pomyłki. Na pytanie, czy nie za dużo tych pomyłek, Nałęcz odpowiedział również pytaniem: "A pani tylko raz się w życiu pomyliła?". "Niemyli się tylko komisja śledcza" - ironizował.

    Nałęcz zaznaczył, że również wielu posłów pomyliło się w 2002 roku w wypełnianiu oświadczeń majątkowych. Jak wyliczał, pomylił się "pan prokurator Wassermann" (wiceszef sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen Zbigniew Wassermann z PiS - PAP), poseł Andrzej Grzesik (Samoobrona), a z kandydatów na prezydenta Maciej Giertych, Donald Tusk i być może "jeden z braci" Kaczyńskich.

    Dziennikarze pytali również, dlaczego w styczniu Cimoszewicz zasiadał w Radzie Nadzorczej BMC SA, jak napisał w swoim oświadczeniu, skoro zabrania tego ustawa antykorupcyjna. Nałęcz podkreślił, że firma była przygotowywana do likwidacji, a Cimoszewicz natychmiast podjął działania, by wycofać się z zasiadania w jej radzie nadzorczej. Pytania dotyczyły także różnic w wartości akcji Agory. Nałęcz tłumaczył, że być może zmieniła się ich wartość rynkowa.

    Sam Cimoszewicz mówił dziennikarzom, jeszcze przed otrzymaniem przez nich jego oświadczeń, że ma nadzieję, iż upublicznienie tych dokumentów zakończy całą związaną z nimi sprawę. "Chciałbym w to wierzyć, ale jeśli okaże się, że brakuje jakiegoś przecinka, to pewnie będzie kolejna faza" - tak Cimoszewicz odpowiedział na pytanie dziennikarzy, czy upublicznienie oświadczeń zakończy całą sprawę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane