W Tychach rusza budowa kanalizacji za ponad 560 mln zł

(Marek Druś)
19-10-2006, 16:27

Kosztem ponad 560 mln zł do końca 2009 roku w dziesięciu dzielnicach 140-tysięcznych Tychów na Śląsku powstanie kanalizacja sanitarna i deszczowa wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą. Ponad połowę inwestycji (ok. 300 mln zł) sfinansuje unijny Fundusz Spójności.

Kosztem ponad 560 mln zł do końca 2009 roku w dziesięciu dzielnicach 140-tysięcznych Tychów na Śląsku powstanie kanalizacja sanitarna i deszczowa wraz z towarzyszącą jej infrastrukturą. Ponad połowę inwestycji (ok. 300 mln zł) sfinansuje unijny Fundusz Spójności.

W czwartek w Tychach podpisano pierwszy z sześciu kontraktów na realizację tej największej w historii miasta i jednej z największych tego typu w Polsce inwestycji. W ramach wartego ponad 80 mln zł kontraktu w dzielnicy Czułów powstanie ponad 61 km kanalizacji, z 322,2 km przewidzianych w całym projekcie. Wykonawcą będzie konsorcjum na czele z firmą Pol-Aqua.

"Ten projekt oznacza nadrobienie 50-letnich opóźnień w sferze infrastruktury. Wyliczyliśmy, że budując kanalizację w dotychczasowym tempie całe miasto byłoby skanalizowane za kolejne 50 lat. Dzięki środkom z UE zrobimy to w kilka lat" - powiedział prezydent miasta, Andrzej Dziuba.

Choć Tychy są miastem młodym, które rozwinęło się, decyzją ówczesnych władz, po 1950 roku, dostęp do kanalizacji ma niespełna 80 proc. mieszkańców. Problem dotyczy głównie 10 dzielnic na obrzeżach miasta. Zdaniem prezydenta, ich skanalizowanie nie tylko poprawi jakość życia, ale także otworzy nowe tereny pod budownictwo mieszkaniowe i inwestycje.

Pozostałe kontrakty budowlane mają być podpisane jeszcze w tym roku. Fizycznie prace ruszą na wiosnę przyszłego roku. Władze miasta podkreślają, że Tychy, jako jedno z pierwszych miast korzystających z unijnego Funduszu Spójności, spełniły warunki otrzymania z UE zaliczki (15 mln euro) na realizację przedsięwzięcia. Chodzi m.in. o podpisanie umów z wykonawcami kontraktów w wysokości co najmniej 20 proc. wartości projektu.

Projekt pod nazwą "Gospodarka ściekowa w Tychach" jest drugim pod względem wartości dofinansowania, dotowanym w 2004 r. (wówczas zapadła decyzja w tej sprawie) przez Fundusz Spójności w sektorze środowiska.

Inwestycja obejmuje budowę i modernizację 322,2 km kanalizacji deszczowej i sanitarnej, uregulowanie ponad 30 km rowów i potoków oraz modernizację gospodarki osadowej w oczyszczalni ścieków. Na przedsięwzięciu skorzysta ok. 21 tys. mieszkańców. Oprócz środków z Funduszu Spójności, inwestycja jest finansowana z pożyczek funduszy ochrony środowiska: narodowego i wojewódzkiego, kredytu komercyjnego oraz środków własnych miasta.

Rozpoczynając inwestycję Tychy dołączyły do kilkunastu innych gmin woj. śląskiego, które pozyskały środki na modernizację gospodarki wodno-ściekowej z unijnych funduszy ISPA lub Funduszu Spójności. Podobne projekty, choć zwykle o mniejszej niż tyski wartości, realizują lub planują m.in. Rybnik, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Mysłowice, Chorzów i Świętochłowice, Będzin, Sosnowiec i Częstochowa.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Tychach rusza budowa kanalizacji za ponad 560 mln zł