W tym kraju dolar zdrożał w tym roku o 2959 proc.

opublikowano: 30-11-2017, 15:25
aktualizacja: 30-11-2017, 15:26

Tylko w tym miesiącu wartość amerykańskiego dolara wzrosła na czarnym rynku w Wenezueli o 135 proc.

Od początku roku wartość dolara w wenezuelskich boliwarach wzrosła o 2959 proc., a przez dwa lata „zielony” zdrożał w Wenezueli o 10768 proc.

Wenezuelski bolivar
Zobacz więcej

Wenezuelski bolivar fot. Bloomberg

Boliwar jest ofiarą polityki socjalistycznego rządu Wenezueli, który drukuje go w coraz większych ilościach w celu pokryciu rosnących wydatków nakręcając tempo hiperinflacji. Dodatkowym ciosem stało się ogłoszenie wcześniej w listopadzie przez prezydenta Nicolasa Maduro restrukturyzacji długu Wenezueli.

Według serwisu dolartoday.com, za dolara trzeba było w środę wieczorem zapłacić 96,79 tys. boliwarów. Na początku tygodnia było to 82,18 tys. boliwarów. Pod koniec lipca cena dolara na czarnym rynku nie przekraczała 10 tys. boliwarów.

Komentatorzy zwracają uwagę, że sytuacja tak mocno wymknęła się spod kontroli rządu Wenezueli, że niektórzy prominentni członkowie władz zaczęli sugerować rozwiazania, o którym nie wolno było dotąd wspominać, tj. przywrócenie wolnego rynku w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu