W tym roku ceny mieszkań będą rosły 10-15 proc.

opublikowano: 04-01-2007, 17:05

Eksperci rynku nieruchomości prognozują w tym roku dalszy wzrost cen mieszkań.

Eksperci rynku nieruchomości prognozują w tym roku dalszy wzrost cen mieszkań. Zdaniem doradcy rynku nieruchomości Tomasza Błeszyńskiego, wzrost ten może wynieść w 2007 r. od 10 do 15 proc.

Jak poinformował w czwartek PAP dyrektor serwisu mieszkaniowego tabelaofert.pl Maciej Dymkowski, od początku 2006 r. średnia cena nowych mieszkań najbardziej wzrosła we Wrocławiu (o 74,3 proc.) oraz Krakowie (o 70,3 proc.). W Trójmieście, Łodzi oraz w Warszawie ceny te wzrosły odpowiednio o 68,3 proc., 53 proc. i 50,7 proc. Najmniejszy wzrost cen odnotowano w Poznaniu, wyniósł on 29,2 proc.

Dymkowski podkreślił, że inwestowanie w polskie nieruchomości jest coraz popularniejsze wśród mieszkańców "starej" UE, zwłaszcza wśród Brytyjczyków i Hiszpanów. Transakcje z udziałem obcokrajowców w dużych aglomeracjach stanowią ok. 15-20 proc.

"Inwestorzy zagraniczni najchętniej kupują mieszkania w dobrych lokalizacjach i zbudowane w wysokim standardzie" - uważa Dymkowski.

Według Błeszyńskiego, polskim rynkiem nieruchomości są również zainteresowani inwestorzy zza wschodniej granicy oraz z krajów azjatyckich. "Na rynek wchodzą zamożni klienci, traktujący zakup mieszkań jako inwestycje z możliwością uzyskiwania przychodów z najmu" - uważa ekspert.

Błeszyński prognozuje, że na rynku wtórnym mieszkania podrożeją w tym roku od 15 do 20 proc. Według eksperta, mieszkania będą kupować głównie młodzi ludzie o średnim statusie materialnym, korzystający z kredytów hipotecznych.

"Mieszkania na rynku wtórnym kupować też będą rodzice młodym studentom, bo to dobra inwestycja, lepsza niż najem" - uważa Błeszyński.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / W tym roku ceny mieszkań będą rosły 10-15 proc.