Czytasz dzięki

W tym roku ropa zdrożeje do 100 USD

MD, BLOOMBERG
opublikowano: 08-01-2010, 00:00

Jeszcze w pierwszym kwartale cena ropy dojdzie do 90 USD za baryłkę. Tak prognozuje Jeff Rubin, do niedawna główny ekonomista CIBC World Markets. Wśród zachodnich inwestorów jest znany, bo trafnie prognozował wzrost cen surowca w zakończonej właśnie dekadzie.

"Można ostrożnie prognozować, że trzycyfrową cenę ropy zobaczymy do czwartego kwartału tego roku" — powiedział Rubin w wywiadzie udzielonym agencji Bloomberg.

"Oczekuję, że kurs baryłki zbliży się do tego poziomu i znajdzie się w pobliżu 90 USD prawdopodobnie jeszcze przed końcem marca" — dodał.

Rubin, który przez 20 lat pracował dla CIBC World Markets, uważa, że popyt na ropę będą napędzać gospodarki wschodzące, głównie Indie i Chiny.

W wydanej niedawno książce Rubin prognozuje, że cena ropy wzrośnie do 200 USD do 2012 roku.

"Kiedy w 2011 lub 2012 roku zaczniemy mieć do czynienia z ropą po 120 USD, 147 USD czy 160 USD, wtedy stanie się to poważnym wyzwaniem dla globalnej gospodarki" — przewiduje analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, BLOOMBERG

Polecane