W tym tygodniu spotkanie PO-PSL: szukanie wspólnego mianownika w programach

DI, PAP
opublikowano: 26-05-2008, 16:33

Zakaz finansowania partii politycznych z  budżetu państwa, kształt ordynacji wyborczej i reforma KRUS - to niektóre tematy, o których będą dyskutować przedstawiciele PO i PSL na spotkaniu planowanym na ten tydzień.

W konsultacjach wezmą udział kierownictwa klubów parlamentarnych PO i PSL oraz członkowie rządu z premierem Donaldem Tuskiem.

Koalicjanci będą rozmawiać m.in o przygotowywanej przez resort rolnictwa reformie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Sobotnia "Rzeczpospolita" napisała, że według projektu rolnicy będą płacić dwie składki na KRUS: podstawową, uzależnioną od wielkości gospodarstwa i uzupełniającą, zależną od dochodu. Ministerstwo chce, by docelowo wysokość składek była powiązana z osiąganym dochodem. Resort uważa też, że obecnie wprowadzenie podatku dochodowego w rolnictwie nie jest celowe.

Równocześnie ma zostać zmieniony sposób ustalania wysokości świadczenia emerytalno-rentowego, tak aby zapewnić zróżnicowanie świadczeń w zależności od wysokości i okresu opłacania składki.

Sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Eugeniusz Grzeszczak (PSL) zapewnił w rozmowie z PAP, że nie ma większych rozbieżności między PO a PSL, jeśli chodzi o tę sprawę. "Prowadzimy dyskusję z Platformą, zarówno po naszej stronie, jak i Platformy jest wola zreformowania systemu" - dodał.

Według wiceszefa klubu PO Grzegorza Dolniaka byłoby lepiej, żeby pomysły co do kształtu reformy KRUS pojawiły się teraz, w trakcie rozmów koalicyjnych, niż by później, w Sejmie, był "nadmiar emocji".

Innym tematem spotkania ma być propozycja zakazu finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych subwencje budżetowe, które są obecnie podstawowym źródłem finansowania partii, przysługują tym ugrupowaniom, które w wyborach parlamentarnych zdobyły co najmniej 3 proc. głosów (w przypadku koalicji - 6 proc.).

PO przedstawiła w lutym założenia projektu likwidacji finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Zakładały one, że partie nie otrzymywałyby dotacji ani subwencji budżetowych, natomiast każdy podatnik mógłby przekazać co roku wybranej partii 1 proc. podatku - podobnie jak w przypadku organizacji pożytku publicznego.

W miniony piątek premier nie wykluczył, że jeszcze przed wakacjami pojawi się stosowny projekt. Dotychczas ludowcy nie patrzyli na tę jedną ze sztandarowych koncepcji Platformy przychylnym okiem. Grzeszczak nie wykluczył, że w kwestii finansowania partii zapadnie na spotkaniu jakaś decyzja.

Koalicjanci będą też rozmawiać o przygotowywanym przez PO kodeksie wyborczym. Wiadomo, że partie zgadzają się co do kształtu ordynacji do Parlamentu Europejskiego, prezydenckiej (pozostaną niezmienione) i wszystkich szczebli samorządu (wybory w jednomandatowych okręgach wyborczych).

Porozumienia nie ma jednak w sprawie ordynacji wyborczej do Sejmu. PO chciałby, by przynajmniej część posłów byłaby wybierana w okręgach jednomandatowych. Ludowcy woleliby niczego nie zmieniać.

Na spotkaniu poruszana ma być również sprawa kandydatury na Rzecznika Praw Dziecka. Dolniak nie chciał wymieniać nazwisk, ale - jak podkreślił - ma nadzieję, że wraz z PSL uda się uzgodnić wspólną kandydaturę. "To będzie kandydat, pod wnioskiem o zgłoszenie którego podpisy złożą członkowie klubu parlamentarnego PO i PSL" - uważa polityk.

Nie jest wykluczone, że koalicjanci będą też rozmawiać o opisywanych przez media nominacjach dla ludzi związanych z PSL w spółkach i agencjach rolnych.

"Gazeta Wyborcza" podała w zeszłym tygodniu, że prezesem jednego z największych zakładów zbożowych Elewarr jest działacz PSL Andrzej Śmietanko, powołany na to stanowisko bez konkursu. W jednej z spółek-córek Elewarru - Zamojskich Zakładach Zbożowych - zatrudniony jest brat Jarosława Kalinowskiego - Adam Kalinowski. Według "GW" stanowisko dla niego "stworzono na polecenie z Warszawy", choć "oficjalnie był nawet konkurs".

Dolniak jest zdania, że PSL "bez czekania na specjalne zaproszenie" "będzie spieszyło z wyjaśnieniami" w tych sprawach.

"Jeżeli potwierdzą się informacje, bo na razie mają one charakter medialny (...), na pewno pan premier podejmie działania, które będą ma miały na celu zaprzestania podobnych praktyk" - zaznaczył polityk Platformy.

Z kolei Grzeszczak nie jest przekonany, że zarzuty nepotyzmu będą omawiane na spotkaniu. Jak stwierdził, "nie wie, czy partia będzie się z tego tłumaczyć, czy nie". Jego zdaniem, raczej "główni zainteresowani powinni się z tego wytłumaczyć"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / W tym tygodniu spotkanie PO-PSL: szukanie wspólnego mianownika w programach