W tym tygodniu wzrosną obroty

Marek Knitter
opublikowano: 06-01-2003, 00:00

Koniec ubiegłego roku i pierwsze dni nowego były bardzo udane dla rynku papierów skarbowych. W przypadku obligacji 5-letnich PS0507 zanotowano kolejne historyczne maksimum cenowe na poziomie 111,40 zł (rentowność 5,47 proc.), a w przypadku nowych 5-latek PS0608 było to 101,20 zł (5,48 proc.). Później ceny nieznacznie spadły ze względu na dużą wyprzedaż na rynkach światowych. Jednak — podobnie jak na rynku walutowym — ruchy te odbyły się przy małej aktywności inwestorów.

Ten tydzień upłynie pod znakiem dwóch wydarzeń: przetargu obligacji 2-letnich oraz publikacji cen żywności za II połowę grudnia. Aukcja pokaże, jakie jest rzeczywiste zainteresowanie inwestorów zagranicznych polskimi obligacjami po zakończeniu negocjacji przedakcesyjnych z UE. Natomiast ceny żywności doprecyzują oczekiwania związane z poziomem inflacji w grudniu, a poprzez to wpłyną na dalsze oczekiwania rynku na styczniową obniżkę stóp procentowych. Większość analityków uważa, że RPP zredukuje stopy o 25 pkt bazowych.

Z punktu widzenia analizy technicznej prawdopodobne jest wybicie się PS0507 z kanału trendowego, w którym kurs poruszał się od lipca 2002 r. By utrzymać się w tym trendzie cena PS0507 musiałaby dojść do 111,50 zł już w piątek, co w obecnej sytuacji było mało prawdopodobne. Dlatego w tym tygodniu można oczekiwać niewielkiego spadku cen papierów (w przypadku PS0507 do 110,85 zł). Wzrosną za to obroty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu