W umowach na Rozwój Polski Wschodniej już 600 mln zł pomocy z UE

PAP
opublikowano: 19-06-2009, 14:59

Na miliard zł opiewają już umowy dotyczące realizacji programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Unijne dofinansowanie przekracza 600 mln zł. Zgodnie z prognozą, do końca roku powinno zostać rozliczone wydatkowanie 816 mln zł z UE - podało w piątek Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

"Realizacja programu przebiega sprawnie i efektywnie; dzięki wprowadzeniu uproszczeń związanych z jego wdrażaniem, beneficjenci mają szansę na przyspieszenie zatwierdzania i rozliczania projektów" - ocenił w piątek wiceminister rozwoju regionalnego Krzysztof Hetman, podczas kieleckich obrad komitetu monitorującego program.

Komitet zaakceptował w Kielcach sprawozdanie z realizacji programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013 za rok 2008.

Odnosząc się do przedkładanych do zatwierdzenia wniosków o dofinansowanie projektów, wiceminister Hetman zaznaczył, że beneficjenci z dużym opóźnieniem przystąpili do prac dokumentacyjnych. "Niestety, nad większością autorów trzeba +stać+, żeby ich projekty trafiały do realizacji zgodnie z harmonogramem" - podkreślił.

W opinii wiceprezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusza Szewczyka, w tym kwartale większość wniosków o płatność dotrze do PARP w ostatnich dniach czerwca, toteż prawdopodobnie zabraknie kilku dni na ich załatwienie i w związku z tym wykonanie prognozy półrocznej wydaje się być zagrożone.

Wiceprezes PARP ocenił, że "perfekcyjnie funkcjonuje system zaliczkowy". Beneficjenci otrzymują zaliczki na sfinansowanie wydatków w perspektywie 4-6 tygodni.

Komitet monitorujący program operacyjny Rozwój Polski Wschodniej to kilkudziesięcioosobowe gremium złożone z przedstawicieli kilku ministerstw (m.in. rozwoju regionalnego, rolnictwa i rozwoju wsi, infrastruktury) instytucji z "otoczenia biznesu" i samorządów wojewódzkich.

Program operacyjny Rozwój Polski Wschodniej jest instrumentem dodatkowego wsparcia województwa podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego na drodze awansu społeczno-gospodarczego, zgodnie z unijną zasadą równego rozwoju regionów.

Priorytety programu to: nowoczesna gospodarka, infrastruktura społeczeństwa informacyjnego, wojewódzkie ośrodki wzrostu, infrastruktura transportowa oraz zrównoważony rozwój potencjału turystycznego, czyli wykorzystanie warunków naturalnych. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W umowach na Rozwój Polski Wschodniej już 600 mln zł pomocy z UE