W urzędach skarbowych nie ma kolejek po europejski NIP

28-04-2004, 12:41

PAP: W urzędach skarbowych (US) na terenie kraju nie ma kolejek po tzw. unijny NIP dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, które chcą handlować z krajami UE unikając podwójnego opodatkowania podatkiem VAT.

"9 tysięcy 152 wnioski o nadanie tzw. europejskiego NIP-u złożyli w US przedsiębiorcy województwa śląskiego" - poinformowała PAP rzeczniczka Izby Skarbowej (IS) w Katowicach Grażyna Piechota. Formularze pobrało 22,8 tys. przedsiębiorców. NIP-y otrzymały już 3 tys. 693 firmy.

"Nic nam nie wiadomo o tym, by jakiś urząd odmówił wydania numeru" - powiedziała Piechota.

W urzędach nie ma tłoku, ale czasami trzeba czekać w kilkuosobowej kolejce.

W Krakowie i Małopolsce wydano 2 tys. 572 europejskich numerów NIP firmom oraz osobom, prowadzącym działalność handlową. Nie ma w US kolejek osób składających wnioski o przyznanie unijnego NIP-u.

„Urzędy skarbowe nie robią żadnych trudności z wydaniem unijnego NIP-u, dzięki któremu polskie firmy unikną podwójnego opodatkowania po wejściu Polski do Unii Europejskiej" - powiedział PAP rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie Michał Wierzchowski.

W Izbie Skarbowej (IS) w Bydgoszczy złożono dotychczas ponad dwa tys. wypełnionych formularzy VAT-R/UE.

"Około połowa zainteresowanych przedsiębiorców otrzymała już potwierdzenie rejestracji, czyli unijny NIP" - poinformował Tomasz Kolanowski, dyrektor IS w Bydgoszczy.

Z szacunków bydgoskiej Izby wynika, że w całym regionie kujawsko-pomorskim o nadanie europejskiego numeru może wystąpić około 6,5 tys. firm.

Według rzecznika gdańskiej IS Aleksandra Masłowskiego, ponad połowa zainteresowanych, czyli ok. 5 tys. podatników z Pomorza, złożyła wnioski o nadanie unijnego numeru NIP.

"Z tego około 50 proc. już otrzymało zaświadczenia o rejestracji" - powiedział Masłowski.

Jego zdaniem, obecnie nie ma dużych kolejek do punktów, gdzie podatnicy mogą składać wnioski o unijny NIP.

"Mamy specjalnie wydzielone punkty do obsługi tych podatników, którzy składają wnioski. Punkty te działają jeszcze po zamknięciu urzędów do godz. 19, ale nie ma zbyt dużego zainteresowania tymi dyżurami. W jednym z urzędów zostały odwołane, bo nikt nie przychodził" - dodał Masłowski.

W niektórych urzędach na Pomorzu podatnicy będą mogli składać wnioski o unijny NIP także w najbliższą sobotę w godzinach od godz. 8 do 13.

W szczecińskich US nie ma na ogół kolejek przy stanowiskach, gdzie rejestrują się podatnicy starający się o nadanie unijnego NIP-u. We wszystkich placówkach wydłużono godziny urzędowania.

W II US poinformowano PAP, że do czwartku złożono 628 wniosków, przy czym do wyjaśnienia ze względów formalnych skierowano ponownie do przedsiębiorców około 20 wniosków. Nie wydano żadnej decyzji odmownej.

Na Podlasiu mniej niż połowa z blisko 3,8 tys. firm, które powinny ubiegać się o nadanie jej unijnego NIP, złożyła do wtorku wnioski o ich przydzielenie - poinformował rzecznik prasowy IS w Białymstoku Radosław Hancewicz.

Rzecznik dodał, do poniedziałku potwierdzenie nadania euro NiP-u otrzymało (pocztą lub do rąk własnych) 1064 przedsiębiorców.

Podlaskie służby skarbowe oceniają, że przed 1 maja takie potwierdzenia powinni otrzymać wszyscy, którzy wnioski o nadanie euro NIP-ów złożyli do 27 kwietnia.

Kieleckie urzędy skarbowe zarejestrowały dotychczas 580 wniosków o nadanie unijnego NIP-u. 336 zainteresowanych uzyskało już potwierdzenie. Dotychczas nie było ani jednej decyzji odmownej.

Około 300 wniosków o nadanie unijnego numeru NIP złożyli podatnicy do III US w Lublinie. 260 wniosków zostało już załatwionych.

"40 wniosków przesłaliśmy do ministerstwa finansów do weryfikacji i po długim weekendzie zostaną załatwione" - powiedział PAP naczelnik urzędu Robert Sienkiel.

W lubelskim urzędzie nie było przypadku odmowy nadania europejskiego NIP-u. Nie ma kolejek oczekujących na jego przyznanie.

"Sądzę,że zdecydowana większość ludzi, którym ten numer jest potrzebny, już złożyła wnioski" - uważa Sienkiel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / W urzędach skarbowych nie ma kolejek po europejski NIP