W USA dalszy ciąg spadków

(Marek Druś)
opublikowano: 14-07-2006, 16:21

Indeksy amerykańskich giełd kolejny dzień tracą na wartości, choć nie tak mocno, jak w środę i czwartek. Nastroje popsuł nieoczekiwany spadek sprzedaży detalicznej w czerwcu. Za zamykaniem pozycji przemawiają także utrzymujące się wysokie notowania ropy i brak sygnałów rychłego zakończenia działań zbrojnych Izraela w Libanie.

Indeksy amerykańskich giełd kolejny dzień tracą na wartości, choć nie tak mocno, jak w środę i czwartek. Nastroje popsuł nieoczekiwany spadek sprzedaży detalicznej w czerwcu. Za zamykaniem pozycji przemawiają także utrzymujące się wysokie notowania ropy i brak sygnałów rychłego zakończenia działań zbrojnych Izraela w Libanie.

Cena baryłki ropy bije kolejne rekordy. W piątek na początku sesji na NYMEX dochodziła do 78,40 USD, najwyższego poziomu w historii dla wiodącego kontraktu. Inwestorzy obawiają się ograniczenia dostaw z Bliskiego Wschodu w przypadku eskalacji działań rozpoczętych przez Izrael. USA importują z Bliskiego Wschodu ok. 25 proc. konsumowanej ropy.

Już po rozpoczęciu sesji dodatkowym negatywnym sygnałem był spadek lipcowego wskaźnika nastrojów konsumentów, szacowanego przez Uniwersytet Michigan, do 83 pkt. W czerwcu wynosił 84,9 pkt. Jego średnia wartość, od kiedy rozpoczęto go podawać w 1978 roku, wynosi 88,1 pkt. Ekonomiści prognozowali, że wskaźnik wzrośnie do 85,6 pkt. To kolejny sygnał wskazujący na możliwość osłabienia konsumpcji, głównej siły napędowej amerykańskiej gospodarki.

O kiepskich nastrojach dominujących na rynku świadczy spadek notowań General Electric. Największy koncern świata przedstawił przed sesją wyniki kwartalne zgodne z prognozami analityków. Podtrzymał także prognozę roczną. Na rynku technologicznym rozczarował EMC. Spółka poinformowała o spadku kwartalnego zysku. Jej kurs spada mimo, że zarząd uprzedzał o pogorszeniu wyników.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / W USA dalszy ciąg spadków