W USA nadal w górę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 06-12-2006, 00:00

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach toczyła się pod dyktando danych makro. Miały one mieszany wydźwięk, stąd spora nerwowość na rynku i znaczne wahania zarówno indeksów, jak i nastrojów. Przewagę jednak miała strona popytowa.

Raczej pozytywnie można ocenić najnowsze odczyty wskaźników odnoszących się do kosztów i wydajności pracy. Te pierwsze wzrosły, ale mniej niż oczekiwali ekonomiści. Z kolei wydajność zwiększyła się, choć oczekiwano jej niezmienionego poziomu. To po stronie plusów. Niemiło natomiast zaskoczyła prezentacja danych o zamówieniach fabrycznych. W październiku obniżyły się one aż o 4,7 proc., co jest największym spadkiem wskaźnika od lipca 2000 r. Negatywny impuls z tego indeksu próbowały niwelować dane z sektora usług. Wskaźnik aktywności w usługach w USA niespodziewanie wzrósł w listopadzie do 58,9 pkt.

W gronie samych spółek in plus zaprezentował się we wtorek Toll Brothers, czołowy przedstawiciel sektora budowlanego. Kurs rósł, gdyż spadek zysku kwartalnego potentata okazał się mniejszy niż szacowali analitycy. Przy okazji zyskiwały na wartości akcje Caterpillar, giganta sprzętu budowlanego. Dobre nastroje w gronie największych blue chipów ze średniej Dow Jones wspierała zwyżka notowań Coca Coli. To zasługa banku inwestycyjnego Merrill Lynch, który podniósł cenę docelową walorów z 48 do 51 USD. Po doniesieniach o planowanym zamówieniu ze strony Lufthansy, w górę szły kwotowania papierów Boeinga.

Nie popisali się z kolei producenci samochodów. Ceny ich walorów w większości spadały po informacji, że Ford Motor, wicelider amerykańskiego rynku, zamierza zwiększyć zadłużenie o kolejne 3 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane